Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowy Sącz: nieważne referendum ws. budowy spalarni śmieci

Niedzielne referendum, które odbyło się w sprawie budowy spalarni śmieci w Nowym Sączu, jest nieważne. Do urn poszła zbyt mała liczba osób uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła zaledwie 6,59%, a powinna wynieść 30%, by referendum było wiążące.

fot: Damian Radziak

Posłuchaj relacji Krystyny Pasek

Ze wstępnych informacji z sądeckiego magistratu wynika, że najwięcej osób głosowało na osiedlu Nawojowska, w którego centrum ma powstać spalarnia. Zdecydowana większość osób tam mieszkających jest przeciwna inwestycji.

To kuriozalna sprawa, żeby lokalizować spalarnię w centrum osiedla mieszkaniowego, które jest rozbudowywane. My nie chcemy tutaj spalarni. Tu mamy przedszkole, szkoły, przychodnie. W takim miejscu nie ma nigdzie w Polsce spalarni. Każda spalarnia jest na uboczu miasta. Żyjemy w kotlinie. Taka spalarnia to nic dobrego

- mówili głosujący.

Obawiałem się, że frekwencja może być niska i że może nie być kworum, natomiast miałem nadzieję, że jednak będzie co najmniej dwucyfrowa

- mówi przewodniczący Rady Miasta jak Krzysztof Głuc.

Taki efekt niedzielnego referendum nie dziwi radnego klubu PiS Wybieram Nowy Sącz, Michała Kądziołki:

My o tym mówiliśmy, ale niestety nas nie słuchano

Kontrowersje w internecie wywołał komentarz prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla – według jego interpretacji 60 tys. 909 osób, które nie wzięły udziału w głosowaniu, wyraziło w ten sposób poparcie, lub brak sprzeciwu wobec planowanej inwestycji.

Na kartach do głosowania sformułowano dwa pytania. Pierwsze brzmiało: Czy jesteś za rozbudową lub budową nowego składowiska śmieci na terenie miasta Nowego Sącza? W tej sprawie na „tak” zagłosowało 1231 osób, a 2711 było przeciwnych.

Drugie pytanie referendalne brzmiało: Czy w Nowym Sączu, przy ul. 29 Listopada powinna powstać instalacja do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych – w celu uzyskania tańszej energii cieplnej przez odbiorców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, o ile instalacja ta będzie zgodna z przepisami o ochronie środowiska i ochronie zdrowia oraz będzie zagospodarowywać odpady komunalne wytwarzane przez mieszkańców Nowego Sącza na preferencyjnych warunkach? Za powstaniem spalarni zagłosowało 1681 osób, a 2424 było przeciwnych.

Spalarnię odpadów w Nowym Sączu chce wybudować przedsiębiorstwo Newag. Instalacja miałaby spalać do 45 tys. ton odpadów w skali roku.

Tematy:
Autor:
Bartosz Niemiec

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię