Miniopterus schreibersii, czyli podkasaniec zwyczajny, to ciepłolubny gatunek nietoperza. Znaleziony został przez zespół dr. hab. Krzysztofa Piksę z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Naukowcy od dawna podejrzewali, że nietoperz pojawił się w Polsce, wreszcie jednak udało się napotkać samicę podkasańca w letargu na stropie kamiennej piwnicy na zamku w Rożnowie.
- Przyjechałem do Rożnowa, żeby przeprowadzić nasłuchy detektorowe. Zostało mi trochę czasu i stwierdziłem, że po raz kolejny zajrzę do podziemi budynku będącego fragmentem budowli obronnej z XVI wieku, tzw. budynku bramnego. Kiedy zszedłem do piwnicy, zobaczyłem nietoperza tkwiącego w zagłębieniu stropu. Niesamowite szczęście, od razu zrobiłem dokumentację, na szczęście wziąłem aparat - mówi dr hab. Krzysztof Piksa.
- Docelowo nie szukaliśmy akurat tego gatunku, nie spodziewaliśmy się go akurat w tym miejscu. Jest łatwo rozpoznawalny nawet dla laika. Ma bardzo małe uszy, ledwo wystające z futerka, krótką głowę. To wyraźnie odróżnia go od innych. Będziemy próbować wyznaczyć, jak daleko potencjalnie może on dotrzeć na północ Polski - dodał dr hab. Krzysztof Piksa.
Nietoperze, mimo hibernacji, wybudzają się na krótkie momenty choćby po to, żeby załatwić potrzeby fizjologiczne. Gdyby tego nie robiły, mogłyby hibernować dwa lata bez przerwy. Są bardzo pożyteczne, jeden nietoperz zjada nawet kilkanaście tysięcy owadów w jedną noc, skutecznie zwalczając szkodniki i uciążliwe insekty.
Najbardziej wysunięte na północ miejsce występowania podkasańca zwyczajnego, jakie zostało wcześniej potwierdzone, znajduje się w jaskini Aksamitka po słowackiej stronie Pienińskiego Parku Narodowego. W Polsce występuje 27 gatunków nietoperzy, wszystkie są pod ochroną.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Joanna Gąska/jz