- A
- A
- A
Nowa turystyczna atrakcja na Sądecczyźnie - poniemiecki bunkier w Barcicach
Miłośnicy historii z Barcic koło Nowego Sącza odkopali poniemiecki bunkier. Schron bojowy, który mieścił dwie osoby został też przystosowany do zwiedzania. Hitlerowcy mieli tam do dyspozycji karabin maszynowy, wyrzutnik granatów oraz miotacz płomieni. Schron powstał w 1944 roku, a do jego budowy zmuszona została miejscowa ludność.Niestety coraz więcej osób zapomina o tych tragicznych wydarzeniach – podkreśla Tomasz Koszkul, z Towarzystwa Historycznego Miłośników Barcic - a każda miejscowość w Polsce ma przypuszczalnie taką "pamiątkę" po nazistach. Tan bunkier łączy się z wieloma wspomnieniami tutejszych rodzin. Takie znaleziska to zaproszenie do rozmów na temat historii najbliższej okolicy.
Miłośnicy historii odkopali cały schron i przystosowali do zwiedzania. Takich poniemieckich budynków w naszych regionie jest bardzo dużo – podkreśla Stanisław Pustułka, ze Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Sądecczyzny - zbierają informacje od mieszkańców, którzy mogą jeszcze pamiętać gdzie się znajdują.
Na ścianach niektórych bunkrów wyryte są nawet imiona i nazwiska osób Polaków, które były zmuszona do ich budowy. Bunkry były niewielkie, ale ważyły nawet kilka ton. W środku mieściło się dwóch żołnierzy, którzy mieli do dyspozycji karabin maszynowy, wyrzutnik granatów oraz miotacz płomieni.
W najbliższej okolicy jest jeszcze pięć innych schoronów. Miłośnicy historii chcą je również odkopać, a niektóre, tak jak to było w czasie II wojny światowej połączyć okopami. Do wykonania prac potrzebna są jednak zgody m.in. właścicieli działek na których znajdują się schrony oraz konserwatora zabytków.
Bartosz Niemiec/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:37
Wreszcie trochę zimy w Krakowie
-
19:28
Katowice - miasto kultury i rozrywki
-
16:46
To już 15. orszak trzech króli. Nawiąże do tysiąclecia koronacji Chrobrego
-
16:16
Zimowa sceneria na Hali Pisanej
-
16:05
Mieszkańcy zdecydują o przyszłości fajerwerków w Krakowie
-
15:04
Gdzie na sanki w Krakowie? MAPA
-
14:37
Krakowska straż miejska poszukuje właściciela... kury
-
13:50
Mieszkańcy Krzeszowic, Trzebini i Chrzanowa odetchnęli z ulgą. Jest alternatywa dla pociągu
-
13:27
Jak szukać informacji o przodkach? Konsultacje genealogiczne w Tarnowie
-
13:05
Ogrzano ogrzewalnię w Wadowicach
-
22:30
Gwiazda, królowie i inne legendy. Prof. Marcin Majewski o Ewangeliach dzieciństwa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze