Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Narodowe Święto Niepodległości na Sądecczyźnie

  • Nowy Sącz
  • date_range Czwartek, 2017.11.09 09:22 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:25 )
W Nowym Sączu gra miejska, w Starym Sączu wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych a w Limanowej rekonstrukcja historyczna. Oto szczegóły obchodów Święta Niepodległości na Sądecczyźnie.

Fot. Damian Radziak

posłuchaj sądeczan
Pociąg retro z okazji Święta Niepodległości w Nowym Sączu
posłuchaj co mówią sądeczanie o inscenizacji historycznej
Święto Niepodległości w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu
Święto Niepodległości - uroczystości na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu

Nowy Sącz

Święto Odzyskania Niepodległości w Nowym Sączu rozpoczęło się w tym roku dziewiątą edycją gry miejskiej im. hm. Ireny Styczyńskiej pod hasłem "Melduję niepodległość" (godz. 9:00). Wzięłi w niej udział harcerze Komendy Hufca w Nowym Sączu, którzy wyruszyli na sądeckie ulice, żeby przypomnieć wydarzenia sprzed 99 lat.

Uroczystości oficjalne rozpoczęły się o godzinie 10:00 przy Pomniku Legionistów na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana. Po odegraniu hymnu narodowego okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem przez parlamentarzystów sądeckich, przedstawicieli organizacji kombatanckich i sądeckich władz samorządowych. Uroczystość zakończył występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu z wiązanką pieśni legionowych i patriotycznych.

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu uczestnicy udali się do kościoła pw. św. Kazimierza, gdzie o godzinie 11:00 odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Poza delegacjami oficjalnymi na nabożeństwie zapowiedziano obecność pocztów sztandarowych i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Po mszy uczestnicy przeszli na planty pod Dąb Wolności, gdzie młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury zaprosiła do wspólnych "Śpiewów patriotycznych".

Pociąg retro:

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada na trasę dawnej kolei transwersalnej z Chabówki do Nowego Sącza wyruszył skład złożony z parowozu oraz historycznych wagonów z I połowy XX wieku. Skład retro wyruszył z Chabówki już o godzinie 6:00, aby zabrać pasażerów z Nowego Sącza punktualnie o godzinie 11:00.

W składzie pociągu, w specjalnie przygotowanym wagonie znalazła się ekspozycja militarna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych PTH. Towarzyszą jej rekonstruktorzy w mundurach z lat 1914-1918 odzwierciedlający formacje walczące o niepodległość na terenach dzisiejszej Sądecczyzny i Podhala. Ekspozycja jest dostępna do zwiedzania przed odjazdem pociągu z Nowego Sącza i na postojach na stacjach. Nie zabraknie też typowo kolejowych atrakcji – możliwe będzie zwiedzanie Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego, a także wystawy konkursowej „Skarby Małopolski”.

To była historyczna podróż. Ponad 200 osób przejechało dziś z Nowego Sącza do Chabówki pociągiem retro.  W zabytkowych wagonach jechali też żołnierze, a nawet sam Józef Piłsudski. Pasażerowie w czasie podróży mogli wysłuchać historycznych opowieści. Czekała na nich też wojskowa grochówka.

Szczegółowy rozkład jazdy pociągu:

Nowy Sącz, odjazd o godzinie 11:00

Męcina, przyjazd 11:38, odjazd 11:58 – 20 minut postoju, rekonstrukcja historyczna na stacji, wodowanie parowozu

Limanowa, przyjazd 12:26, odjazd 12:46 – 20 minut postoju, pokaz historyczny

Dobra, przyjazd 14:32, odjazd 13:53 – 30 minut postoju, poczęstunek grochówką wojskową

Mszana Dolna, przyjazd 15:55, odjazd 14:37 – 5 minut postoju technicznego

Przyjazd do Chabówki o godzinie 15:13.

Marszałek Józef Piłsudski pojawił się dziś na swojej Kasztance w Nowym Sączu. W miasteczku galicyjskim z okazji święta niepodległości  odbyła się inscenizacja historyczna. To żywa lekcja historii – podkreśla Beata Handzel – z miasteczka galicyjskiego.

Inscenizacji przyglądały się tłumy sądeczan. Piknikowi historycznemu  w miasteczku galicyjskim towarzyszył także kiermasz rękodzieła ludowego. Twórcy z okazji święta niepodległości przygotowali głównie  niepodległościowe pamiątki.

 

Stary Sącz

10:20 Zbiórka pod Kinem SOKÓŁ, przemarsz na Rynek

10:40 Wciągnięcie flagi państwowej na maszt, Rynek

11:00 kościół Św. Elżbiety, Msza Święta w intencji Ojczyzny, po mszy przemarsz na cmentarz komunalny i Apel Poległych

18:00 Restauracja MARYSIEŃKA – Wspólne śpiewanie pieśni legionowych i niepodległościowych z udziałem mieszkańców

Szczegóły obchodów Święta Niepodległości dostępne są TUTAJ.

 

Limanowa

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą sesją rady Miasta o 9:00. O 12:00 odbędzie się Apel Poległych pod pomnikiem Legionistów, a o 17:00 wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Kulminacją obchodów będzie rekonstrukcja historyczna „Inspekcja komendanta Piłsudskiego – tu czułem się w Ojczyźnie” na limanowskim Rynku.

Wszystkie szczegóły obchodów Święta Niepodległości dostępne są TUTAJ.


Czytaj też:

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Tarnowie i regionie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Małopolsce Zachodniej

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zakopanem i Nowym Targu

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bochni

Narodowe Święto Niepodległości w Gorlicach

Marta Jodłowska/wm

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię