W powiecie nowosądeckim działa już ponad 60 szkółek ginących zawodów. Ich liczba z roku na rok rośnie, bo przybywa chętnych do uczestniczenia w organizowanych w nich warsztatach. Największym powodzeniem cieszy się muzykowanie ludowe. "Chodzi o klarnet, trąbkę, basy. Wróciło to w nasze regiony. Potem zawiązują się kapele regionalne" - mówi instruktor muzykowania ludowego Rafał Hasior z Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.
Przez 20 lat funkcjonowania szkółek przewinęło się przez nie około 6 tys. osób. "Dzięki temu mamy następne pokolenie twórców ludowych, co było naszym celem. Szkółki powstały, ponieważ na naszych terenach nie było narybku, który mógłby pielęgnować kulturę i tradycję naszych ojców" - podkreśla Krzysztof Szewczyk, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, koordynator projektu.
Szkółki powstały z inicjatywy starostwa powiatowego i są finansowane z jego budżetu. W tym roku na działalność szkółek ginących zawodów Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu przeznaczyło 230 tys. zł.
- A
- A
- A
Na Sądecczyźnie powstały kolejne szkółki ginących zawodów
W szkółkach ginących zawodów można się nauczyć muzykowania ludowego, haftu, bibułkarstwa, czy ikonopisarstwa. Warsztaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:31
Hej, kolęda, kolęda. To już 90. edycja lekcji śpiewania
-
19:00
Wigilia w kolorze khaki: "Koledzy przynieśli kawałek uschniętego drzewka, które ubraliśmy w zawleczki od granatów"
-
18:18
Prawie tak piękna jak ta na Rynku!
-
18:15
Dlaczego warto zdecydować się na depilację laserową w Dotyk Piękna Kraków?
-
17:55
Tradycji stało się zadość. Bożonarodzeniowa choinka pod oknem papieskim uroczyście rozświetlona
-
16:16
Niebezpiecznie na przejściach dla pieszych. Winni kierowcy i sami piesi
-
15:58
Ewa Szkurłat z nagrodą Marszałka Senatu
-
15:49
Jakiej firmy elektronarzędzia do domu warto wybrać?
-
15:44
Zalety hulajnogi elektrycznej dla rodziców z dziećmi
-
14:18
Tramwaje wróciły na ul. Kościuszki w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze