Jak poinformowała spółka Polskie Koleje Linowe (PKL) w czwartkowy komunikacie, realizacja tych przedsięwzięć została zaplanowana na lata 2024-2025. W trakcie prac inwestycyjnych ośrodek turystyczny będzie dostępny dla odwiedzających.
Prezes PKL Daniel Pitrus, cytowany w komunikacie przypomniał, że spółka w ośrodku na Górze Parkowej przeprowadziła do tej pory szereg działań rewitalizacyjnych, mających na celu przywrócenie świetności tego miejsca. W ciągu ostatnich dwóch lat odnowiona została stacja dolna, odrestaurowano również historyczne i oryginalne wagony kolei linowo-terenowej PKL na Górę Parkową. Budynek stacji górnej został wyremontowany, a jego wnętrza nawiązują do dawnego stylu art deco.
„Góra Parkowa już po pierwszym etapie inwestycyjnym odzyskała dawny blask, jednak zgodnie z dalszą koncepcją rewitalizacji ośrodka, a także po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń administracyjnych, PKL rozpoczynają właśnie kolejny etap inwestycyjny” - zapowiedział prezes.
Zgodnie z zapowiedziami, od 2 kwietnia w krynickim ośrodku PKL zaplanowane zostały prace związane z rozpoczęciem budowy Polany Muzyki i Świateł przy górnej stacji kolejki. Polana poprzez naturę i sztukę będzie wpisywać się w charakterystyczny styl ośrodka, nawiązujący do lat 30. ubiegłego wieku. Zaplanowano m.in. rzeźby z roślin, symbolizujące znane postacie uzdrowiska i Krynicy-Zdroju, a także w kształcie instrumentów. Polana stanie się również miejscem wystaw tymczasowych.
Drugi etap inwestycji zakłada powstanie wieży przy budynku stacji górnej kolei na Górze Parkowej. Jej punkt widokowy zostanie umieszczony na wysokości 36 m. Z wieży widoczna będzie panorama Krynicy, pasmo Beskidu Sądeckiego wraz z Jaworzyną Krynicką, a nawet Tatry. Obok wieży znajdzie się zielona strefa odpoczynku. Wszystkie prace zaplanowane są na lata 2024-2025.
Projekt PKL przewiduje również trzeci etap modernizacji ośrodka na Górze Parkowej, podczas którego powstanie nowoczesne multimedialne centrum podróży w czasie do minionych lat Krynicy-Zdroju. Rozbudowana zostanie strefa dla rodzin z dziećmi, w której powstaną: karuzela, fontanna czy tor samochodów retro. Ten etap inwestycji planowany jest na lata 2025-2027.
„PKL chcą na 90-lecie ośrodka w 2027 roku zaprezentować go w nowej odsłonie wraz ze wszystkimi atrakcjami dostępnymi dla turystów zarówno latem, jak i zimą” - zapowiedział przedstawiciel spółki.
Położona na terenie Krynicy-Zdroju Góra Parkowa (742 m n.p.m.) znajduje się w paśmie Beskidu Sądeckiego. Powstał tam sześćdziesięciohektarowy Park Zdrojowy ze ścieżkami spacerowymi i altankami, z trzema stawami i ścieżką zdrowia; na zboczach góry wytyczono żółty szlak turystyczny.
Dowożąca turystów na Górę Parkową kolej linowo-terenowa została wybudowana w 1937 r., jako pierwsza taka inwestycja w Polsce. Jej właścicielem są Polskie Koleje Linowe.