Na Górze Zyndrama znajdują się fragmenty warowni sprzed 3,5 tysiąca lat. To najstarsza znana osada w Polsce zbudowana z kamienia. Turyści, którzy przyjeżdżają tam po raz pierwszy – zwykle są zaskoczeni wyjątkowością i znaczeniem historycznym tego miejsca. Nie mogą uwierzyć, że osada jest równa wiekiem Mykenom, czy królowej Hatszepsut!

Władze gminy Łącko, chcą, żeby historia osady była lepiej znana, a miejsce bardziej atrakcyjne turystycznie. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być właśnie budowa nietypowej wieży widokowej - mówi wójt Łącka, Jan Dziedzina i podkreśla, że trzeba zachować ostrożność, żeby nie zatracić wartości tego miejsca, udostępniając turystom, nie zrobić z tego Disneylandu...


Dlatego właśnie powstający projekt wieży jest konsultowany z Marcinem Przybyłą z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który kieruje pracami wykopaliskowymi na Górze Zyndrama. Już wiadomo, że na elementach konstrukcyjnych wieży zostaną umieszczone charakterystyczne zdobienia nawiązujące do dekorowania naczyń ceramicznych z początku istnienia osiedla na Górze Zyndrama: charakterystyczny motyw spirali z epoki brązu. Tak były zdobione nie tylko naczynia, ale i ściany budynków.

Archeolodzy odegrają też ważną rolę tuż przed rozpoczęciem budowy wieży. Inwestycja jest planowana poza terenem dawnego grodziska, ale nadal na obszarze stanowiska archeologicznego. Dlatego konieczne będą prace wykopaliskowe, żeby sprawdzić, czy nie ma tam czegoś wartościowego i zabezpieczyć i udokumentować zabytki.

Trwają też prace koncepcyjne związane z zagospodarowaniem terenu grodziska. Zamiast odbudowy fragmentów osady, rozważane jest bardziej nowatorskie podejście. Stworzenie rodzaju instalacji artystycznej, oddającej w przestrzeni kształt budynków, ale mający ażurowy charakter, sprawiający wrażenie duchów budynków. Projekt nie jest jeszcze gotowy i koncepcja może się jeszcze zmienić. 

Przygotowanie projektu wieży widokowej ma kosztować 140 tys. złotych. Koszty budowy - szacowane są na 2 miliony złotych. Władze gminy będą się starać o dofinansowanie unijne na inwestycję, a jeśli uda się zdobyć pieniądze, wieża widokowa ma szansę powstać w przyszłym roku.