Na przykład duży biały baran ze złotymi rogami na niebieskiej tarczy herbowej lub też trzy mniejsze barany na takiej samej tarczy. Możliwy jest też wariant ze średnim baranem wraz z literą K w koronie symbolizującą założenie miasta przez Kazimierza Wielkiego. Od takiego natłoku tych zwierząt mieszkańcy aż zbaranieli i mają mieszane odczucia.
Na żaden z przedstawionych projektów nie chcieli się zgodzić także miejscowi radni. To nie jest jednak tak, że komuś przeszkadza baran sam w sobie. Przecież na obecnym znaku miasta i tak funkcjonuje, tylko że wraz z trzema koronami, godłem polski oraz fragmentem murów.
"W tej chwili logo miasta też zawiera wizerunek barana, tak że to nie jest żaden problem. Wydaje nam się, że Mszana Dolna ma dużo bogatszą historię. Baran to oczywiście jest element historii, ponieważ był to tego regionu przemysł, ale jest też wiele innych faktów, które moim zdaniem i nie tylko moim zdaniem powinny mieć wpływ na wygląd herbu" - podkreśla Michał Liszka, radny Mszany Dolnej. Z kolei burmistrz miasta przekonuje, że na barana nie ma się co obrażać.
"Według opracowania, które otrzymaliśmy, wynika, że w herbie powinien być po prostu baran. Przed opracowaniem zwróciliśmy się do mieszkańców o udostępnienie jakichś materiałów jeszcze przedwojennych i na pieczęciach trzech gmin, które wówczas tutaj działały, czyli gminy Słomka, Glisne i Mszana, znajduje się baran" - przekonuje Anna Pękała, burmistrz Mszany Dolnej.
Jednak co do samej dokumentacji wątpliwości ma radny Liszka.
"Wydaje nam się być przygotowana nietransparentnie i nie chodzi tutaj o wygląd herbu, tylko o samo przygotowanie tego. Niestety możemy polegać tylko na jednym opracowaniu. Myślę, że dużo większy rys i opracowanie historyczne powinny być początkiem do dyskusji o herbie, a nie przedstawienie nam gotowego projektu" - mówi.
Dlatego radni namawiają do kolejnych dyskusji i badań na ten temat. Bo to taki baran, którego trzeba wziąć za rogi wspólnie.
Tomasz Bździkot/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.