Podczas panelu pt.:"Współpraca w obszarze transportu, infrastruktury i odbudowy Ukrainy” szef MI mówił, że Polska w ostatnich latach stała się największym miejscem inwestycji infrastrukturalnych w Europie, "bramą transportową do Europy Środkowej i Ukrainy". "Nasze dotychczasowe, dynamiczne działania niewątpliwie będą podstawą intensyfikacji współpracy z partnerami międzynarodowymi zaangażowanymi w odbudowę Ukrainy" — powiedział.
Zaznaczył, że w obliczu wyzwań związanych z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę, Polska współpracuje z partnerami z różnych kontynentów, w tym Europy, Ameryki i Azji, "aby zbudować trwałe rozwiązania transportowe, pozwalające na tworzenie odpornych na zakłócenia łańcuchów logistycznych". Dodał, że spójna sieć korytarzy transportowych przebiegających również przez Polskę, łączy Ukrainę z innymi państwami.
Zaznaczył, że ważnym elementem perspektywicznego wsparcia transportowego Ukrainy jest ustanawiany właśnie w ramach Unii Europejskiej nowy korytarz transportowy transeuropejskiej sieci drogowej TEN-T: Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie. "Powstanie tego korytarza jest wynikiem inicjatywy Polski oraz intensywnych działań podjętych przez Polskę w tym zakresie" — mówił, dodając, że kręgosłupem trójmorskiego korytarza jest szlak drogowy Via Carpatia, który w przyszłości uzupełniony zostanie także o komponent kolejowy Rail Carpatia.
"Ten transeuropejski korytarz transportowy łączy kluczowe porty na Bałtyku, Morzu Czarnym i Egejskim, otwierając drzwi do nowych możliwości handlowych i gospodarczych dla całego regionu. Ukraina, jako nieodłączna część tego korytarza, dzięki tej infrastrukturze ma możliwość łączenia się z całą Europą oraz światem — stwierdził minister, zaznaczając, że porty wchodzące w skład korytarza posiadają aktualnie bezpośrednie połączenia z Koreą.
W debacie uczestniczyli również m.in.: wiceminister funduszy i polityki regionalnej, a także pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Stronę koreańską reprezentował przewodniczący Metropolitalnej Komisji Transportu podległej Ministerstwu Gruntów, Infrastruktury i Transportu Republiki Korei - wiceminister Hee-up Kang oraz przedstawiciele kierownictwa koreańskiej kolei (KORAIL) i koreańskiej korporacji rozwoju infrastruktury i urbanistyki za granicą (KIND).
- A
- A
- A
Min. Adamczyk: infrastruktura transportowa ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski
Nowoczesna, zrównoważona i trwała infrastruktura transportowa ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski i regionu Europy Środkowej - mówił w czwartek podczas Krynica Forum 2023 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.Partner
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
17:42
Bruk-Bet gromi rywali w Kołobrzegu. Cztery gole Kacpra Karaska!
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze