Podczas panelu pt.:"Współpraca w obszarze transportu, infrastruktury i odbudowy Ukrainy” szef MI mówił, że Polska w ostatnich latach stała się największym miejscem inwestycji infrastrukturalnych w Europie, "bramą transportową do Europy Środkowej i Ukrainy". "Nasze dotychczasowe, dynamiczne działania niewątpliwie będą podstawą intensyfikacji współpracy z partnerami międzynarodowymi zaangażowanymi w odbudowę Ukrainy" — powiedział.
Zaznaczył, że w obliczu wyzwań związanych z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę, Polska współpracuje z partnerami z różnych kontynentów, w tym Europy, Ameryki i Azji, "aby zbudować trwałe rozwiązania transportowe, pozwalające na tworzenie odpornych na zakłócenia łańcuchów logistycznych". Dodał, że spójna sieć korytarzy transportowych przebiegających również przez Polskę, łączy Ukrainę z innymi państwami.
Zaznaczył, że ważnym elementem perspektywicznego wsparcia transportowego Ukrainy jest ustanawiany właśnie w ramach Unii Europejskiej nowy korytarz transportowy transeuropejskiej sieci drogowej TEN-T: Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie. "Powstanie tego korytarza jest wynikiem inicjatywy Polski oraz intensywnych działań podjętych przez Polskę w tym zakresie" — mówił, dodając, że kręgosłupem trójmorskiego korytarza jest szlak drogowy Via Carpatia, który w przyszłości uzupełniony zostanie także o komponent kolejowy Rail Carpatia.
"Ten transeuropejski korytarz transportowy łączy kluczowe porty na Bałtyku, Morzu Czarnym i Egejskim, otwierając drzwi do nowych możliwości handlowych i gospodarczych dla całego regionu. Ukraina, jako nieodłączna część tego korytarza, dzięki tej infrastrukturze ma możliwość łączenia się z całą Europą oraz światem — stwierdził minister, zaznaczając, że porty wchodzące w skład korytarza posiadają aktualnie bezpośrednie połączenia z Koreą.
W debacie uczestniczyli również m.in.: wiceminister funduszy i polityki regionalnej, a także pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Stronę koreańską reprezentował przewodniczący Metropolitalnej Komisji Transportu podległej Ministerstwu Gruntów, Infrastruktury i Transportu Republiki Korei - wiceminister Hee-up Kang oraz przedstawiciele kierownictwa koreańskiej kolei (KORAIL) i koreańskiej korporacji rozwoju infrastruktury i urbanistyki za granicą (KIND).
- A
- A
- A
Min. Adamczyk: infrastruktura transportowa ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski
Nowoczesna, zrównoważona i trwała infrastruktura transportowa ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski i regionu Europy Środkowej - mówił w czwartek podczas Krynica Forum 2023 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.Partner
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:30
Kiedy monitoring w szpitalu jest legalny?
-
17:21
Jaka przyszłość czeka dawne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy Wawelu? Obiekt popada w ruinę
-
16:50
Inspektorzy PIP będą działać sprawniej. "Kodeks pracy nie przewiduje, że umowę o pracę jest nagrodą"
-
16:30
Władze Krakowa: specustawa rozwiąże problemy formalne ws. budowy metra
-
14:45
Akt utworzenia gminy już w rękach urzędników ze Szczawy. Nowa gmina ma jednak "pod górkę"
-
13:54
Wypalenie zawodowe – cichy wróg pracownika. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?
-
13:47
Koniec z „dworcem wstydu” w Krynicy. Budynek znów będzie służył podróżnym
-
13:33
Ruszyła częściowa rozbiórka zabytkowego Starego Młyna w Nowym Sączu. ZDJĘCIA
-
13:23
Czy migranci obciążają system ochrony zdrowia? Dane nie pozostawiają wątpliwości
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze