Decyzję o utworzeniu filii Zakładu Karnego w Nowym Sączu w Bartkowej podjął już minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Będzie to placówka "półzamknięta". Dwa inne ośrodki mają powstać w innych rejonach kraju.
Wójt gminy Gródek n. Dunajcem Józef Tobiasz jest zaskoczony decyzją. Jak mówi, nikt nie konsultował tych planów z władzami regionu, nikt także nie pytał o zdanie mieszkańców.
Jak tłumaczy sołtys Bartkowej Joanna Bocheńska, sąsiedztwo więzienia w miejscowości wypoczynkowej może odstraszyć turystów. Podobnego zdania są także mieszkańcy.
Przedstawiciele służby więziennej uspokajają, że do takiej placówki trafiać będą skazani za łagodne przestępstwa, które dobrze sprawują się podczas odbywania wyroku a ich kara zbliża się do końca.
Mieszkańcy nie mają jednak wątpliwości: Cela więzienna z widokiem na góry i jezioro? To nagroda a nie kara - mówią.
Gmina Gródek n. Dunajcem, na obecności więźniów może więcej zyskać niż stracić – twierdzi sądecki poseł PO Andrzej Czerwiński. Jak podkreśla, to prawie 200 miejsc pracy. Dodaje, że więzienia w Polsce są przepełnione, więc nowy Zakład Karny pomoże i w tym względzie.
Na razie nie ma jeszcze decyzji, kiedy pierwsi więźniowie trafią do Bartkowej. Więcej szczegółów ma zdradzić dyrektor sądeckiego Zakładu Karnego podczas spotkania z radnymi gminy i mieszkańcami, które planowane jest jeszcze w tym miesiącu.
Sławomir Wrona
- A
- A
- A
Mieszkańcy Bartkowej nie chcą u siebie więzienia
Więzienie dla 150 osób ma powstać w jednym z byłych ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem Rożnowskim. Decyzja zapadła bez konsultacji z mieszkańcami i władzami regionu.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:30
Kiedy monitoring w szpitalu jest legalny?
-
17:21
Jaka przyszłość czeka dawne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy Wawelu? Obiekt popada w ruinę
-
16:50
Inspektorzy PIP będą działać sprawniej. "Kodeks pracy nie przewiduje, że umowę o pracę jest nagrodą"
-
16:30
Władze Krakowa: specustawa rozwiąże problemy formalne ws. budowy metra
-
14:45
Akt utworzenia gminy już w rękach urzędników ze Szczawy. Nowa gmina ma jednak "pod górkę"
-
13:54
Wypalenie zawodowe – cichy wróg pracownika. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?
-
13:47
Koniec z „dworcem wstydu” w Krynicy. Budynek znów będzie służył podróżnym
-
13:33
Ruszyła częściowa rozbiórka zabytkowego Starego Młyna w Nowym Sączu. ZDJĘCIA
-
13:23
Czy migranci obciążają system ochrony zdrowia? Dane nie pozostawiają wątpliwości
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze