Gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, w gronie rodzinnym, odczytamy Pismo Święte, połamiemy się opłatkiem, a potem zasiądziemy do wspólnej wieczerzy. Zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole powinny znaleźć się wyłącznie postne potrawy. Ich liczba i rodzaj zależy od regionu, kraju i obyczaju rodzinnego.
- Dość popularne jest przygotowywanie 12 dań, bo tyle jest miesięcy w roku lub według innej interpretacji tylu było apostołów – mówi Majka Marcinowska, etnograf z sądeckiego skansenu
Stary zwyczaj nakazuje, aby skosztować każdej wigilijnej potrawy, nawet tej niezbyt lubianej. Wierzono, że kto tego nie zrobi, w nadchodzącym roku ominie go jakaś korzyść lub przyjemność.
We wszystkich kościołach, tradycyjnie, odprawiana będzie uroczysta pasterka czyli Msza święta upamiętniająca modlitwę pasterzy w Betlejem. Jest ona najważniejszym bożonarodzeniowym nabożeństwem w kościele katolickim.

Sądeczanie jak co roku będą mogli wspólnie przeżywać tajemnicę narodzenia Chrystusa w sądeckim skansenie. Msza pasterska rozpocznie się o 22.00. Jak mówi ks. Ryszard Kudroń na pasterkę w Parku Etnograficznym każdego roku przychodzą tłumy wiernych, ponieważ nastrój tej wyjątkowej liturgii współtworzy równie wyjątkowa oprawa atrystyczna.

-Co roku najpiękniejszych kolęd i pastorałek można posłuchać w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lachy”. Nie tylko pobożność, ale i ta oprawa przyciąga tłumy wiernych- mówi ks. Ryszard Kudroń, który będzie celebrował mszę św.

Tradycyjne pasterki rozpoczną się o północy we wszystkich sądeckich kościołach oraz "pod gołym niebem" na osiedlu Wólki. Największa msza pasterska zostanie odprawiona w Bazylice św. Małgorzaty.


Agata Wolak/Bartosz Niemiec