Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kasztel w Szymbarku nagrodzony

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2013.05.27 11:27 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:59 )
Dawna siedziba rodu Gładyszów została laureatem ogólnopolskiej nagrody "Polska Pięknieje - 7 cudów funduszy europejskich".

fot. Kasztel w Szymbarku

Posłuchaj Karola Górskiego, wicestarosty gorlickiego
WAKACJE 2012 - Dwór w Szymbarku

Kasztel w Szymbarku zwyciężył w kategorii "zabytek". W konkursie nagradzane są najlepsze przedsięwzięcia z zakresu rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej oraz rewitalizacji, współfinansowane ze środków unijnych.

Karol Górski wicestarosta gorlicki ma nadzieję, że to wyróżnienie przełoży się wkrótce na większą liczbę turystów w regionie.

- Liczymy na to, że dzięki temu wyróżnieniu do powiatu gorlickiego, do renesansowego dworku w Szymbarku, będą przyjeżdżać turyści oraz artyści i wkrótce stanie się on centrum sztuki- mówi Karol Górski, wicestarosta gorlicki.

Warto dodać, że remont Kasztelu trwał ponad 60 lat. Udało się go zakończyć dopiero w 2010 roku dzięki pozyskaniu ponad 4 milionów złotych z funduszy europejskich.


Warto wiedzieć:

Kasztel w Szymbarku jest cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce. Wznoszono go w dwóch etapach. Budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XVI wieku, a zakończono w latach 1585 – 1590.

Do końca XVII wieku Dwór w Szymbarku pełnił funkcję reprezentacyjną, mieszkalną i obronną. Wewnątrz jest niewiele pomieszczeń: dwie piwnice o kolebkowym sklepieniu, na parterze sień i dwie izby, na piętrze wielka sala reprezentacyjna i obok niej mniejsza oraz cztery małe izdebki znajdujące się w alkierzach. Do dziś przetrwały oryginalne elementy wystroju wnętrz: kamienne obramienie drzwi, fragmenty kominków i malowideł ściennych w dwóch alkierzach.

Od stycznia 2011 roku budowla wraz z przylegającą do niej oficyną dworską z końca XVIII wieku, funkcjonuje jako Ośrodek Konferencyjno–Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”, oddział "Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów" w Gorlicach.


Maciej Wodziński/aw

Źródło: własne, Muzeum Dwory Karwacjanów w Gorlicach

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię