Gmina Ropa - na wniosek Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i za zgodą radnych - weźmie na siebie część przygotowań związanych z tworzeniem nowego urzędu. Na niezbędne wydatki otrzyma 600 tys. złotych rządowej dotacji.
- Konieczne są odpowiednie zakupy sprzętu i wyposażenia nowego urzędu - mówi Janusz Opyd, pełnomocnik gminy Szczawa.
Poza tym urzędnicy z Ropy przygotują statut, regulaminy czy akty prawa miejscowego, a także pomogą przy naborze pracowników. Czasu na te prace jest niewiele. Urząd gminy Szczawa ma zacząć obsługiwać mieszkańców od nowego roku.
Nadal nie wiadomo też, czy kamieniccy radni przyjmą rządową dotację na adaptację budynku dawnej podstawówki, w którym ma być urząd gminy Szczawa. Do końca roku obiekt formalnie będzie własnością dotychczasowej gminy. Jeśli radni z Kamienicy nie zmienią zdania, od 1 stycznia tymczasową siedzibą nowego samorządu będzie budynek ośrodka zdrowia w Szczawie.
Wybory na wójta i radnych mają zostać rozpisane w ciągu 3 miesięcy od daty utworzenia nowej gminy, czyli do końca marca.
Historia od 2007 roku
Działania zmierzające do utworzenia odrębnej gminy w Szczawie trwają od 2007 r. Ma ona powstać z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica w powiecie limanowskim i objąć obręb ewidencyjny Szczawa oraz część obrębu Kamienica i Zasadne, o łącznej powierzchni przekraczającej 4,2 tys. ha. Gmina ma liczyć ok. 2 tys. mieszkańców.
Jak podnosili inicjatorzy utworzenia gminy, decyzja taka przyczyni się do rozwoju Szczawy, głównie dzięki planowi uzyskania przez tę miejscowość statusu uzdrowiska, co pozwoli na pełne wykorzystanie posiadanych przez nią zasobów przyrodniczych. Szczawa położona malowniczo w dolinie rzeki Kamienica posiada udokumentowane zasoby wód leczniczych, eksploatowanych już w okresie międzywojennym.