Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Młodzież z Nowego Sącza poznaje tajniki radiokomunikacji. "W ten sposób żegnają się też w realu"

  • Krystyna Pasek
  • date_range Środa, 2024.01.10 09:00 ( Edytowany Środa, 2024.01.10 10:18 )
Młodzież ze Związku Strzeleckiego Strzelec z Nowego Sącza stawia pierwsze kroki w radiokomunikacji. Celem jest zdobycie uprawnień umożliwiających m.in. wsparcie służb w sytuacjach kryzysowych, gdy zawiodą telefony czy internet.

Posłuchaj materiału Krystyny Pasek

Jednostka działająca przy Zespole Szkół nr 2 ma już własną radiostację i zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na nadawanie z dowolnego miejsca w kraju. Strzelcy uczą się obsługi sprzętu nadawczego i alfabetu fonetycznego NATO, ale także specyficznego języka eteru.

Strzelcy posługują się w eterze swoim znakiem wywoławczym - na przykład pożegnanie to jest "73". Niejednokrotnie krótkofalowcy się żegnają w ten sposób też w realu, face to face mówią sobie "73", a osoby z boku patrzą tak dziwnie. W stosunku do kobiet mamy ósemki, czyli "88" to przekazanie serdeczności płci przeciwnej. "99" używamy rzadko, ponieważ to oznacza "panu podziękujemy, nie chcę z panem rozmawiać"

– mówi Paweł Kołodziej, który prowadzi zajęcia z RadioEdukacji.



Spora grupa młodzieży korzysta z zajęć, w przyszłości mam nadzieję, że da im to możliwości rozwoju w tym kierunku. Po ukończeniu szkoły jak pójdą do wojska, do policji straży granicznej, tam wszędzie łączność jest bardzo istotna


- mówił Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.


Fot. Aleksandra Kołodziej

Fot. Aleksandra Kołodziej

Znak wywoławczy nowosądeckiej jednostki Strzelca w eterze to SP9SNS. Amatorska radiostacja nadawcza będzie także wykorzystywana podczas ważnych szkolnych wydarzeń czy państwowych rocznic. W przyszłości może także posłużyć jako wsparcie służb w sytuacjach kryzysowych.

Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz liczy około 500 strzelców. Struktura organizacyjna jednostki opierała się głównie na klasach przysposobienia wojskowego (PW), a obecnie klasach mundurowych z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu. Klasy te istnieją od 2005 roku. Pierwsze klasy przechodzą etap szkolenia unitarno–podstawowego, drugie klasy etap szkolenia specjalistycznego, a klasy trzecie etap zaliczeń.

Autor:
Krystyna Pasek

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię