- Póki co szukam okularów po sąsiadach. Pytam się ich, czy mają niepotrzebne okulary. One mogą być potrzebne innym ludziom. Ja przyniosłam okulary mojej babci. Były zamknięte w szafce. Zapytałam jej, czy mogę je dać do szkoły. Komuś się przydadzą. Ja poszukałam w domu starych okularów po pradziadku, który zmarł. Mogę pomóc starszym i młodszym dzieciom, żeby dobrze czytały i wzrok im się polepszył. Ludzie, którzsy potrzebują tych okularów, liczą na nas, żebyśmy im pomogli - mówią uczniowie z Czaczowa.
Jak tłumaczy Irmina Irmina Michałowicz – Hajduk, dyrektor szkoły podstawowej imienia Marii Konopnickiej w Czaczowie w gminie Łabowa, jest to pomoc, która nic nie kosztuje. "Prosimy o podzielenie się zużytymi okularami. One często zalegają w wielu domach. Nie jest tak, że ktoś ma za mało, żeby dać drugiemu. Wystarczy przynieść coś, co i tak nam już nie jest potrzebne. Zwracamy uwagę dzieciom i dorosłym, że problem niedowidzenia nie jest związany tylko z ubóstwem. Każdy z nas się może z tym zmierzyć. Warto pamiętać o badaniach wzroku" - dodaje.
Uczniowie sami zauważają aspekt adukacyjny całej akcji. "Powinniśmy dbać o wzrok. Mamy tylko jeden wzrok. Nie powinniśmy poświęcać dużo czasu na gry komputerowe. Ja staram się zwracać bardziej uwagę na to, w jakich oklicznościach czytam. Zawsze mam lepsze oświetlenie. Ja dużo siedzę przed telewizorem i komputerem, ale staram się to ograniczać. Ta akcja pomaga też nam dbać o wzrok" - mówią.
- Sam pomysł jest potrzebą serca. Każdy z nas potrzebuje czasem pomocy drugiego człowieka. Żyjemy w kraju, w którym więszość osób jest wierząca. Miłość bliźniego powinna przybierać konkretne formy. Każdy może pomagać. To też funkcja szkoły. Powinniśmy pokazywać, że warto czynić dobro - podsumowuje Irmina Michałowicz-Hajduk
Okulary można przynosić do szkoły podstawowej w Czaczowie i Urzędu Gminy w Łabowej. Do akcji włączyły się także Szkoła Podstawowa numer 14 i Zespół Szkół numer 2 w Nowym Sączu. Zbiórka potrwa do 14 lutego. Później zebrane okulary zostaną przesłane do Łodzi, a stamtąd wyruszą w podróż do Papui – Nowej Gwinei.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Bartosz Niemiec/ko)