Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dolina Popradu. Wycieczkę w to urokliwe miejsce warto zacząć od… dworców

  • Marcin Koczyba
  • date_range Piątek, 2024.11.29 10:43 ( Edytowany Piątek, 2024.11.29 11:15 )
Dolina Popradu - jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Piesze, górskie wycieczki, piękne widoki, spotkania z cennymi zabytkami i historią – każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Do atrakcji tego regionu można śmiało dopisać wyremontowane, urokliwe dworce kolejowe, którym dzięki funduszom europejskim przywrócono ich pierwotny wygląd i dostosowano do nowych, współczesnych standardów obsługi pasażerów.

Dworzec w Rytrze. Fot. Polskie Koleje Państwowe S.A.

Posłuchaj

W ramach projektu ochroną konserwatorską wraz z przebudową zostały objęte dworce w Piwnicznej, Piwnicznej Zdroju, Starym Sączu, Rytrze oraz Barcicach. Ich przebudowa była kompleksowym przedsięwzięciem polegającym na przywróceniu ich dawnego zewnętrznego wyglądu, a zarazem zmodernizowaniu wnętrz i dostosowaniu ich do obecnych standardów obsługi pasażerskiej.

„Myślę, że remont każdego dworca w Starym Sączu, Piwnicznej Zdroju, w Rytrze, w Łomnicy, wyszedł na dobre. Podróżni mają się gdzie pomieścić, zbliża się okres zimowy, mogą się ogrzać, mają dach nad głową. Poprzednie dworce, na przykład w Piwnicznej Zdroju – był bardzo stary, ciasny, a w Łomnicy nie było go w ogóle” – mówią pasażerowie.

Dworce zostały gruntownie zmodernizowane pod względem instalacji oraz funkcji znajdujących się w nich pomieszczeń, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Gruntownej zmianie uległy także zagospodarowania terenu wokół dworców, wykonane zostały między innymi: wiaty rowerowe, parkingi, nowe ciągi komunikacyjne, oświetlenia terenu.

W zeszłym roku Polskie Koleje Państwowe zakończyły przebudowę wszystkich dworców kolejowych w Dolinie Popradu, czyli znajdujących się przy trasie prowadzącej z Nowego Sącza do Krynicy-Zdroju i do Słowacji. Cała inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych, a konkretnie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego. Warto dodać, że aż siedem dworców to obiekty zabytkowe, objęte ochroną konserwatorską, które właśnie dzięki modernizacji odzyskały swój historyczny charakter i jednocześnie zostały w pełni przystosowane do współczesnych standardów obsługi podróżnej – podaje rzecznik prasowy PKP SA Michał Stilger.

W Starym Sączu mieszkańcy są bardzo zadowoleni z tej metamorfozy dworca.

„Wreszcie jakiś powiew nowoczesności na tej trasie. Była to tak zwana rudera raczej, wyglądało to bardzo źle. Nie było też już chyba dostępu do wejścia wewnątrz budynku, więc... Bardzo mi się podoba, elegancka sprawa. Oby takich projektów jak najwięcej” – przyznają.

To było duże wyzwanie – tak o przebudowie dworców mówi Michał Stilger:

Dworzec w Starym Sączu został niemalże w całości przebudowany. Na czterech stacjach, między innymi w Mieliku i Młodowie, powstały zupełnie nowe, wybudowane od podstaw dworce. Rozpoznamy je po minimalistycznych bryłach, które łączą w sobie styl nowoczesny z architekturą górską. Z uwagi na położenie z dworców tych korzystają zarówno mieszkańcy Sądecczyzny, którzy codziennie podróżują do pracy, szkoły, na zakupy czy do lekarza, ale także turyści odwiedzający Beskid Sądecki.

Dworzec w miejscowości Zubrzyk został wyburzony ze względu na zły stan techniczny. W miejscu starego budynku powstał nowy obiekt, wyglądem dostosowany do pozostałych obiektów znajdujących się na linii kolejowej, a jego wnętrza odpowiadają obecnym standardom obsługi podróżnych.

„Bardzo fajnie jest. Wcześniej nie było dostępu do poczekalni. W zimie trzeba było stać tu i marznąć. Teraz niesamowita wygoda” – mówi jeden z pasażerów.

Odbudowa dworców w Dolinie Popradu kosztowała prawie 37 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich wyniosło 25,33 mln zł. Projekt zrealizowały Polskie Koleje Państwowe SA.

Inwestycje w Dolinie Popradu zostały zrealizowane w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023. Jest to największy w historii Polski projekt przebudowy dworców kolejowych. Jego pierwsza edycja objęła modernizację oraz budowę od nowa prawie 200 obiektów w całym kraju, wśród nich ponad 100 to obiekty zabytkowe.

Tematy:
Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Marcin Koczyba

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (1)

K
Krystyna
2024-11-29
pięknie odrestaurowane stare zabytkowe dworce kolejowe m.in. w Starym Sączu, Piwnicznej i w Barcicach

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię