- A
- A
- A
Nowy Sącz: kto ma rację w sporze o smog?
Czy powietrze w Nowym Sączu jest lepsze, niż podaje to jedyna w mieście stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska? Zdaniem prezydenta Ryszarda Nowaka fatalne wyniki pomiarów to przede wszystkim efekt niefortunnej lokalizacji pyłomierzy przy ul. Nadbrzeżnej, w pobliżu dwóch ruchliwych dróg. Czy inne miejsca są wolne od zanieczyszczeń? Częściową odpowiedź na to pytanie poznamy dzięki pyłomierzowi udostępnionemu przez Polski Alarm Smogowy. Urządzenie mierzyć będzie przez cały dzień obecność pyłu zawieszone w powietrzu na sądeckim rynku, zaraz obok sądeckiego ratusza.ZAPIS RELACJI Z POMIARÓW W NOWYM SĄCZU
Prezydent Ryszard Nowak wystąpił w tej sprawie do dyrektora WIOŚ w Krakowie z oficjalnym pismem.
- Będziemy się domagali zainstalowania trzech a nawet czterech dodatkowych urządzeń do pomiaru – zapowiada prezydent Nowak.
Jego zdaniem dopiero średnia wartość z kilku miejsc pomiaru w mieście da prawdziwy obraz tego, jakim powietrzem oddychają sądeczanie.
Specjaliści z WIOŚ odpowiadają jednak, że miejsce do pomiarów wybrano właściwie, bo chodzi o pomiar zanieczyszczeni a nie jego braku w parku czy nad oddalonym od centrum brzegiem rzeki. Jak jest naprawdę? Radio Kraków postanowiło poszukać odpowiedzi. Przy okazji porównamy odczyty z Rynku z tymi podawanymi przez stację WIOŚ. Nie będzie to porównanie rozstrzygające, ale pierwsza wskazówka, czy prezydent Nowak ma rację czy się myli.
Choć urządzenie, jakie wykorzystamy do testów, jest uznawane przez specjalistów jako wiarygodne, to jednak jednodniowy pomiar nie może być traktowany jako rzeczywisty obraz skali zanieczyszczenia.
W 2013 r. Nowy Sącz zajmował 6. miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Europejska Agencja Ochrony Środowiska porównała liczbę dni, w których normy obecności pyłu zawieszonego (PM10) w poszczególnych miastach są przekroczone. W Nowym Sączu powietrze nie spełniało wymogów jakości aż przez 126 dni. Dla porównania w najbardziej zanieczyszczonym wówczas bułgarskim Perniku liczba dni, w których powietrze zagrażało zdrowiu mieszkańców, sięgnęła 180.
Co ciekawe w kolejnych dwóch latach jakość powietrza znacznie się się poprawiła. W 2013 r. średnia obecność pyłu w mieście w skali roku wyniosła 47,27 mikrogramów na metr sześcienny. Rok później było już 43,73 mikrogramów na metr sześcienny. Tylko i aż, bo norma dla średniej rocznej to 40 mikrogramów na metr sześcienny.
Co powoduje, że jakość powietrza się poprawia? Odpowiedzi oparte są raczej na przypuszczeniach niż na twardych dowodach. Zdaniem Ewy Gądek to przede wszystkim efekt zmiany świadomości ekologicznej sądeczan, którzy coraz rzadziej wrzucają do palenisk śmieci czy inne szkodliwe odpady.
- Poza tym w mieście realizowany jest też program Kafka i wiele osób zmieniło już swoje piece na bardziej ekologiczne – mówi E. Gądek. - Część z nich całkowicie przeszła na ekologiczne paliwo, czyli na gaz.
Specjaliści spodziewają się, że ta tendencja jest trwała i wkrótce Nowy Sącz będzie mógł odetchnąć pełną piersią bez żadnej obawy. Zanim to nastąpi, warto dokładnie sprawdzać, czy i jakie efekty przynosi walka o czyste powietrze w mieście uchodzącym za stolicę turystycznego regionu.
Sławomir Wrona, jgk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:15
Monika Piątkowska po debacie: Ludzie zobaczyli, z kim mamy do czynienia i kto może w Polsce startować na prezydenta
-
07:46
Wyjazdy na majówkę stają się coraz dłuższe. Zakopane poza pierwszą piątką najpopularniejszych miejsc!
-
07:21
Uwaga kierowcy! 1 i 3 maja w Krakowie parkowanie jest płatne
-
07:02
Nieletni sprawcy włamań w rękach policji. Łupy ukryli w sadzawce
-
06:45
Koniec zagrożenia lawinowego w Tatrach. Szybko ubywa śniegu
-
06:27
Wtorek zapowiada się bardzo ładnie. Chłodniej będzie tylko na Podhalu, tam też możliwy deszcz
-
06:12
Aktualności komunikacyjne 29.04
-
06:08
Aplikacja, otwarte pytania i... spacerki z urzędnikami. W Krakowie będzie nowe otwarcie w konsultacjach?
-
20:22
Krakowska prokuratura postawiła zarzuty byłemu dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych
-
19:58
Otwórz się na e-usługi - Nowe możliwości dla Seniora
-
19:14
Od nestora do sukcesora: sukcesja firm rodzinnych w Polsce, czyli jak mądrze przekazać stery - rozmowa z mecenasem Pawłem Ratajem
-
18:26
Skrócony tydzień pracy w Polsce: ekspert o szansach i zagrożeniach
-
16:49
Czy istnieje zbrodnia doskonała? Kryminalistyka w dobie popularności true crime
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze