Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czarne owce znów będą częścią sądeckiego krajobrazu

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2014.06.09 07:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:07 )
Kiedyś tylko one pasły się na łąkach i halach w dolinie Popradu. Czarne owce zniknęły jednak z krajobrazu Beskidu Sądeckiego wraz z akcją Wisła i wysiedleniem Łemków. Do wielu pustych gospodarstw sprowadzono wówczas górali podhalańskich, a wraz nimi przybyły białe owce, które z czasem całkowicie wyparły hodowle czarnych. Dziś jednak jest szansa, że Dolina Popradu znów będzie dla nich domem.

fot. Damian Radziak

Posłuchaj Moniki Florek, kierownik projektu "Powrót Czarnej Owcy w Dolinę Popradu"
Czarne owce Beskidu Sądeckiego (fot. Damian Radziak)

Trzech baców ponownie zabrało się za ich hodowle i kupiło już 35 jagniąt. Tadeusz Maślanka mówi, że czarne owce, który pamięta tylko z opowieści swoich dziadków, są wyjątkowo szlachetnym gatunkiem.
- Czarne owce łapią mniej kleszczy - stwierdza w rozmowie z Radiem Kraków Maślanka - Ich mięso jest też lepsze, delikatniejsze niż to z białych owiec.
[

Posłuchaj: 

]
Powrót czarnych owiec w Dolinę Popradu to tak naprawdę powrót do korzeni. Nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy tego zakątka Sądecczyzny nazywani są Czarnymi Góralami. Wszystko przez tradycyjny ludowy strój, który jest niespotykany wśród innych górali - wiele jego elementów jest czarnych. To zasługa koloru owiec, z których pozyskiwano właśnie czarne sukno.
– Chcemy, żeby tak jak za dawnych lat, te owce były symbolem naszego regionu – mówi Radiu Kraków Monika Florek, kierownik projektu "Powrót Czarnej Owcy w Dolinę Popradu". - Będziemy mieć taki swój produkt lokalny.
Rolnicy kupili czarne owce na własny koszt, ale chcą założyć stowarzyszenie i starać się o pieniądze unijne na ten cel. Swoim pomysłem zarazili też kilku innych baców i już wkrótce kolejne stado pojawi się w Rytrze.



(Bartosz Niemiec/ew)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię