Laryngolog, dr hab. med. Mirosław Szczepański z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego widzi duży potencjał w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych właśnie przy wsparciu produktów pszczelich.

„Chciałbym bardzo przejść na badania kliniczne, ale nie możemy tego zrobić, dopóki nie będziemy mogli ich nazwać wyrobami medycznymi, a nie jedynie suplementami diety – tłumaczy laryngolog. Z preparatów pszczelich duży nacisk jest na jady oraz propolis. Propolis to środek silnie działający przeciwbakteryjnie, synergistycznie z innymi antybiotykami, bądź samodzielnie. Jad pszczeli działa mocno przeciwzapalnie. Jest tu ogromny potencjał, ale potrzebujemy kolejnego kroku milowego” – dodaje.

Propolis może pomóc także w dbaniu o zdrowy uśmiech. Badania udowodniły, że pomaga usuwać płytkę nazębną. „Wiemy, że propolis jest tu bardzo skuteczny. Może być składnikiem past do zębów, płukanek, gum do życia, pastylek do ssania. Pacjenci mogą go używać zatem wspomagająco, pomiędzy kolejnymi szczotkowaniami zębów” - mówi dr n. farm. Anna Kurek-Górecka z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Goście imprezy mogli też skorzystać z apiterapii. W specjalnie urządzonych apidomkach można było oddychać... powietrzem z ula. "W środku mamy leżanki. Pszczoły są zabezpieczone, mają wylotki na zewnątrz. My mamy jedynie korzystać z powietrza, niejako położyć się na ulu. Przebywanie z pszczołami, to nie tylko wdychanie powietrza, ale korzystanie z biopola, które jest istotne w leczeniu różnych dolegliwości. Współgra z naszymi falami mózgowymi, z biciem serca, relaksuje nas" - tłumaczyła naszej reporterce Anna Cetnarowska z gospodarstwa pasiecznego Sądecki Bartnik.

Konferencja naukowa w Stróżach odbyła się pod hasłem: "Chroniąc pszczoły, chronimy własne zdrowie". Była poświęcona także m.in. zagrożeniom dla pszczelarstwa i kierunkom rozwoju tej gałęzi rolnictwa.