Co roku poruszana jest problematyka innych grup niepełnosprawnych, tym razem autystyków. Zaburzenie dotyka coraz więcej dzieci, a nie jest ono łatwe do zdiagnozowania, dlatego ciągle musimy się szkolić – wyjaśnia Sylwia Konopko, współorganizator wydarzenia. Rodzice niepokoją się, kiedy nie mają kontaktu wzrokowego z dzieckiem, są trudności w relacjach społecznych i zadają pytania terapeutom. Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna - potrzebna jest pełna diagnostyka w różnych kierunkach i współpraca pedagogów, psychologów, ale przede wszystkim ze środowiskiem medycznym.

 

Dieta ma ogromne znacznie w funkcjonowaniu osób z zaburzeniem autyzmu. Specjaliści radzą, aby rodzice dzieci autystycznych wykluczyli z ich jadłospisu m.in. cukier, produkty mleczne i na bazie zbóż.Wyniki najnowszych badań na świecie potwierdzają, że  osoby z autyzmem mają zmienioną mikroflorę jelitową. Dlatego niektóre produkty nie powinny być spożywane przez autystyków  – podkreśla lekarz Helena Woźniak – Rosół.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy prowadzi punkt konsultacyjny dla rodziców, którzy u swoich dzieci podejrzewają autyzm. Bezpłatne badania prowadzone są w soboty siedzibie ośrodka przy ulicy Broniewskiego w Nowym Sączu.

 

Bartosz Niemiec/bp