- Jeśli po przeziębieniu, czy chorobie zakaźnej kaszel nie ustępuje, przeciwnie - staje się duszący i bolesny - trzeba skonsultować się z lekarzem, bo grozi nam zapalenie płuc?
Bezwzględnie tak. Zapalenie płuc jest poprzedzone objawami grypopodobnymi, czyli objawami z górnych dróg oddechowych typu katar, pobolewanie gardła, suchy męczący kaszel, stany podgorączkowe.
- Dlaczego w niektórych przypadkach zapalenie płuc jest wywoływane przez powikłania po grypie, a w innych nie? Kiedy dochodzi do zapalenia płuc i jakie są czynniki ryzyka sprzyjające wystąpieniu choroby?
Prosta infekcja nie zawsze doprowadzi do zapalenia płuc. Jest to infekcja wirusowa i bardzo szybko organizm sam jest w stanie się z nią uporać. Jednak, jeśli organizm nie jest w stanie tej infekcji sam zwalczyć, jeśli bagatelizujemy objawy, gdy nie dbamy o siebie, to infekcja wirusowa może przejść w infekcję cięższą - bakteryjną. Może wówczas dojść do bakteryjnego zapalenia płuc. Może także wystąpić wirusowe zapalenie płuc, które jest cięższe niż przeziębienie.
- Mówi pani wirusowe i bakteryjne. Jak pacjent ma je rozróżnić?
Pacjent ich nie rozróżni, bo bardzo często lekarz po pierwszym badaniu nie może ich rozróżnić. Wymagane jest wykonanie badań dodatkowych, które zleca lekarz.
- Jak groźnym może być nieleczone zapalenie płuc?
Nieleczone zapalenie płuc może doprowadzić do stanów septycznych i do wstrząsu septycznego.
- Jak leczyć, to czym? Antybiotykoterapia jest najbardziej skuteczna?
Najbardziej tak. To wszystko zależy od etiologii. Mamy leki, które leczą wirusowe zapalenie płuc. Jeśli przyczyną jest bakteria, to dawkuje się antybiotyk.
- Czy możliwe jest, by samemu w domu poradzić sobie z zapaleniem płuc?
W lekkich postaciach wirusowego zapalenia płuc jesteśmy w stanie ograniczyć stan zapalny w płucach. Taki początkowy stan jednak bardzo szybko może przejść w trudniejszy stan, zagrażający życiu, dlatego przy objawach takich jak gorączka, kaszel, wykrztuszanie plwociny, radziłabym skonsultować się z lekarzem.