Spisać się możemy na wiele sposobów. Przez internet, w urzędzie gminy, w najbliższej siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego, telefonicznie lub z pomocą rachmistrza spisowego.
W pandemii najlepiej będzie jednak odpowiedzieć na pytania przez internet. I o to apeluje wojewoda małopolski, Łukasz Kmita, który jest również wojewódzkim komisarzem spisowym. Wojewoda prosi młodych mieszkańców Małopolski, aby pomogli rodzicom i dziadkom w samospisie internetowym.
W regionie w spisie będzie pomagać tysiąc czterystu rachmistrzów. - Właśnie przechodzą ostatnie szkolenia, pracę zaczną w połowie kwietnia. Na początku chcemy państwu dać możliwość samodzielnego wzięcia udziału w spisie. Rachmistrzowie spisowi będą się kontaktować z osobami, które nie spiszą się samodzielnie - mówi Agnieszka Szlubowska, szefowa Głównego Urzędu Statystycznego w Krakowie.
W związku z pandemią GUS ogranicza kontakt bezpośredni do minimum. Rachmistrzowie będą więc kontaktować się głównie telefonicznie. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, dane można zweryfikować również, dzwoniąc na infolinię. Infolinia działa od kilku dni. GUS uruchomił ją dla osób, które mają pytania na temat spisu.
Wypełnienie formularza zajmuje maksymalnie kwadrans. Pytania dotyczą naszego faktycznego miejsca zamieszkania, narodowości, języka, którym się posługujemy oraz m.in. danych lokalowych.
- W spisie nie będziemy pytać o majątek. Nie będziemy pytać o to, co państwo posiadają, jakie państwo mają zasoby finansowe. Pytamy o to, ilu nas jest, pytamy o płeć, wykształcenie, wiek, o miejsce zamieszkania. Są niezbędne, by przygotowywać programy strategiczne dla kraju, regionu. Na podstawie danych spisowych przyznawane są dotacje, podejmowane decyzje związane z edukacją, zdrowiem, transportem, nowymi inwestycjami - mówi Agnieszka Szlubowska – szefowa Głównego Urzędu Statystycznego w Krakowie.
Spis jest obowiązkiem każdego mieszkańca, za niespisanie się grozi grzywna. - Dane, które będziemy udostępniali, powinny być wiarygodne, prawdziwe - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Ostatni spis powszechny przeprowadzono w Polsce 10 lat temu. Z kolei pierwszy odbył się 100 lat temu. Wtedy w Polsce mieszkało około 26-sciu mln osób. Teraz ok. 38, w tym ponad 3. mln osób w Małopolsce.
Czas na spisanie się mamy do 1 czerwca. Szczegóły na temat Narodowego Spisu Powszechnego znajdą Państwo na stronie spis.gov.pl.
(Dominika Kossakowska/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.