Za inspiracją Telewizji Polskiej od 1978 roku, po Dniu Babci, czyli 22 stycznia, obchodzony jest Dzień Dziadka. Oba święta są w Polsce bardzo popularne i stanowią okazję do składania życzeń, wręczania prezentów, laurek  i organizowania spotkań rodzinnych. Wszystko po to, by rodzice rodziców mogli poczuć, że naprawdę są dla nas kimś wyjątkowym.

Z badań społecznych wynika, że Polki i Polacy są wdzięczni babciom i dziadkom przede wszystkim za opiekę, wychowanie i poczucie, że są kochani. Cenimy ich także za przekazanie zasad moralnych, wiary i wiedzy o naszych przodkach. Wśród form spędzania czasu z babcią i dziadkiem najczęściej wymieniamy: rozmowy, spacery, zabawy, wspólne gotowanie, prace w ogrodzie, oglądanie rodzinnych pamiątek i podróże.

Podobne święto obchodzone jest też w innych krajach, w większości wprowadzono je niedawno. I tak, w Niemczech Dzień Babci świętuje się od 2010 roku w każdą drugą niedzielę października. W USA Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents’ Day)  został ustanowiony  w 1978 roku przez prezydenta USA Jimmy'ego Cartera i przypada we wrześniu, w niedzielę po Święcie Pracy. Natomiast we Włoszech Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest od 2005 roku i przypada 2 października, gdy katolicy wspominają Świętych Aniołów Stróżów.

W Japonii nie ma Dnia Dziadków, celebruje się jednak Dzień Szacunku Dla Starszych, przypadający 14 września. Jest on uznany za święto narodowe, wolne od pracy.