Ostrzeżenia dla południa kraju

"Nad Polską w najbliższe dni będzie zalegała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Znajdziemy się pod wpływem niżu genueńskiego o nazwie Boris, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego" - czytamy w komunikacie wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak poinformował IMGW w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim od czwartku do niedzieli prognozowana jest suma opadów sięgająca nawet 150 l/m2.

"Punktowo kumulacje opadów mogą być niestety jeszcze wyższe" - napisano.

Przed intensywnymi opadami deszczu IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego - 3 stopnia - w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim. W czwartek i piątek wystąpią w tym rejonie bardzo silne opady deszczu, powodujące podtopienia i zalania.

W czwartek po południu ostrzeżenie 3 stopnia wydano także dla Małopolski. Prognozowane są intensywne opady deszczu, o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów:

- od godz. 20.00 12.09. do 7.00 13.09 wyniesie od 40 mm do 70 mm,

- od godz. 7.00 13.09. do godz. 7.00 14.09. wyniesie od 80 mm do 120 mm,

- od godz. 7.00 14.09. do godz. 7.00 15.09 wyniesie od 70 mm do 110 mm, lokalnie do 150 mm,

- od godz. 7.00 15.09. do godz. 7.00 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.

Sztab kryzysowy obradował w Krakowie

"Wzmacniamy zespoły ratownicze w jednostkach i sprawdzamy sprzęt. Jeśli stany alarmowe w rzekach zostaną przekroczone pamiętajmy, by się do nich nie zbliżać" - radzi w rozmowie z Radiem Kraków rzecznik małopolskiej straży pożarnej Hubert Ciepły. "Należy słuchać poleceń służb. Warto zabezpieczyć swoje domostwa workami z piaskiem, cenne rzeczy przenieść na wyższe kondygnacje. Warto też mieć przy sobie naładowane telefony" - dodaje.

W czwartek odbyło się zebranie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przeanalizowano możliwe zagrożenia dla Krakowa w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu i podjęto następujące działania:

- 12 września, od wczesnych godzin porannych stałej kontroli i ewentualnemu oczyszczeniu poddawane są rowy odwadniające, przepusty, kolektory i miejsce szczególnie narażone (m.in. na ul. Udzieli, Kosiarzy, Majora i innych) na zbieranie się zanieczyszczeń uniemożliwiających swobodny odpływ wody

- Zapewniono dyżury oraz gotowość do użycia w razie potrzeby sprzętu znajdującego się w Gminnym Magazynie Przeciwpowodziowym przy ul. Siwka

- Polskie Koleje Państwowe zapewnią stałe oczyszczanie potoku Drwinka przed przepustem pod torami kolejowym przy ul. Udzieli

- Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej zapewni pełną mobilizację podległych sił i środków wspomaganych Ochotniczymi Strażami Pożarnymi do realizacji zadań kryzysowych

- Komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa poprzez podległe struktury zapewni stały dopływ informacji w zakresie monitoringu sytuacji powodziowej na terenie miasta zgodnie z procedurami do Planu Zarządzania Kryzysowego

- Komendant Miejski Policji zapewni realizację zadań wynikających z bieżących potrzeb w tym służby ruchu drogowego (m.in. objazdy, pilotowanie pojazdów przewożących piasek oraz sprzęt przeciwpowodziowy)

- Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zapewni w razie potrzeby wzmocnienie działań transportowych

- Wodociągi Miasta Krakowa zapewnią gotowość do wykorzystania sprzętu do udrażniania kanalizacji na terenie Krakowa

- Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa będzie utrzymywać stały kontakt ze służbami dyżurnymi TAURON Dystrybucja oraz PGNiG w celu zapewnienia szybkiego usuwania ewentualnych awarii w sieci

- Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna przygotuje worki z piaskiem, które w zależności od potrzeb będą przekazywane mieszkańcom w rejonach zagrożonych

- Członkowie Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostali zobowiązani do pełnej dyspozycyjności do realizacji zadań w okresie występowania zagrożenia.

IMGW ostrzega przed szybkimi i niebezpiecznymi wzrostami stanów wody

"Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą, intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy" - podkreślono.

Jak przekazał Instytut, w ciągu najbliższych dni prognozowane są dwa główne zagrożenia hydrologiczne.

"Pierwszym z nich będzie gwałtowny przybór wody w korytach rzecznych", zaznaczono, że największe przyrosty stanów wody prognozowane są w piątek, sobotę i niedzielę.

Drugim zagrożeniem będą podtopienia w miastach.

"Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejskie systemy kanalizacyjne" - napisano w komunikacie. "Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi od piątku do niedzieli" - zaalarmował IMGW.

Główne zagrożenie hydrologiczne związane z niżem genueńskim od czwartku do niedzieli, według Instytutu, będzie obejmowało obszar dorzecza górnej i środkowej Odry. Od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły.

Padać ma przez cały weekend

Jak podał IMGW, w czwartek i piątek padać będzie również na zachodzie kraju i na Pomorzu, tam do ok. 40-50 mm w ciągu dwóch dni. "Pogoda będzie jeszcze bardziej nieprzyjemna ze względu na porywisty wiatr do 55 km/h, nad morzem i w górach do ok. 60 km/h" - dodano.

IMGW wskazał, że w sobotę strefa silnych opadów deszczu obejmie również centrum i wschód kraju.

"W dalszym ciągu jednak sytuacja najgorzej zapowiada się na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, tam suma opadów nawet do 60 l/m2 za cały dzień" - podkreślono.

Jak prognozuje IMGW, w niedzielę opady powinny być już słabsze, jednak padać może nadal prawie w całym kraju.

Jak podsumowano w komunikacie "weekend będzie pochmurny, deszczowy i wietrzny".