Wcześniej skargi dotyczące uchwały antysmogowej dla Małopolski oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Przeciwnicy uchwały wystąpili wówczas o kasację wyroku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, ten odrzucił jednak wniosek, zamykając tym samym możliwość dalszych odwołań.
Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązuje od lipca 2017 roku i wyznacza kolejne etapy walki o czyste powietrze. Na początku wprowadziła zakaz instalacji przestarzałych pieców węglowych, a także zakaz spalania węgla złej jakości, miałów, mułów i tzw. flotów. Kolejne kroki milowe to m.in. wymiana kopciuchów (czyli pieców, które nie spełniają wymogów co najmniej 3. klasy tzw. ekoprojektu) do końca roku 2022 oraz kotłów klasy 3. i 4. do końca 2026 roku. W realizacji uchwały, w tym pozyskaniu przez mieszkańców dotacji i ulg na wymianę pieców, pomaga przyjęty w roku 2020 Program Ochrony Powietrza dla Małopolski.
Odrębna uchwała antysmogowa, całkowicie zakazująca spalania węgla i drewna obowiązuje od września 2019 w Krakowie. Poprawa powietrza w stolicy Małopolski jest wyraźnie zauważalna i potwierdzona przez badania ekspertów m.in. AGH oraz Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.
Dlatego w ślad za Krakowem chcą podążyć kolejne samorządy Małopolski, przygotowując własne lokalne uchwały antysmogowe. To m.in. gminy: Czarny Dunajec, Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Chrzanów, Skawina, Zabierzów, Krzeszowice, Niepołomice, oraz miasto Oświęcim i miasto Tarnów.
Małopolska.pl/jgk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.