Niech ten wyjątkowy czas będzie okazją
do wytchnienia, refleksji oraz spotkań
niosących radość i wzajemną życzliwość.
Świąteczny program Radia Kraków. Polecamy między innymi:
Wielka Sobota. Czas skupienia, refleksji… i muzyki, która mówi więcej niż tysiąc słów. W ten wyjątkowy wieczór zapraszamy Was do Paryża – miasta świateł, miłości i koncertów, które zostają pod skórą na długo. Seal – "Live in Paris" – artysta, którego głos potrafi rozpłynąć się w powietrzu jak dym z kadzidła, a potem wrócić i chwycić za gardło dokładnie wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewasz.
Ten zapis koncertu z paryskiej Olimpii to nie tylko pokaz klasy – to elegancja, emocje i ta charakterystyczna pieczęć Seala: głos chropowaty jak aksamit po przejściach, aranżacje dopieszczone do ostatniego dźwięku, klimat – nie do podrobienia.
Usłyszycie tu między innymi „Kiss From a Rose”, „Love’s Divine”, „Crazy” i inne utwory, które brzmią jak soundtrack do nocnej rozmowy z duszą. A wszystko to – zarejestrowane na żywo, z autentyczną energią sceny i publiczności, która oddycha razem z artystą. W Wielką Sobotę – wyciszamy się z klasą. Seal w koncertowej odsłonie prosto z Paryża.
Przed horyzontem - niedziela od godz. 8.05
Grzywka obcięta, kościół trzy razy okrążony, a to i tak zaledwie początek ogromu tradycji wokół Świąt Wielkiej Nocy na Orawie. Będzie o chodzeniu ze śmiertecką, paleniu Judasza, maśle, ubijanym w samej koszuli i kąpielach w lodowatej wodzie. Do świątecznego stołu zapraszają góralki i górale: Karolina Kowalczyk z Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, muzealnicy z Orawskiego Parku Etnograficznego Zofia Warciak i Marcin Kowalczyk oraz regionalista Robert Kowalczyk.
Śniadanie Wielkanocne z Radiem Kraków - niedziela 20.04 od godz. 9.05 do 11.00
Gościem Tadeusza Marka będzie historyk, dyrektor Muzeum Krakowa, miłośnik opowieści Michał Niezabitowski. Zapraszamy na dwie niespieszne godziny, w których porozmawiamy o wielkanocnej tradycji a także udamy się w miejsca bardziej osobiste. Takie, w których jest miejsce na spojrzenie sobie w oczy.
W Wielkanoc zabieramy Państwa w podróż do świata, gdzie czarne kreski eyelinera są równie ostre jak teksty, a głos… no cóż – głos Amy Winehouse nie potrzebuje reklamy. „I Told You I Was Trouble: Live in London” to nie tylko koncert – to emocjonalny rollercoaster, swingujący seans terapeutyczny i jazzowy manifest kobiety, która przyszła, zaśpiewała i zostawiła świat z rozdziawioną szczęką.
Ten zapis występu z 2007 roku, z legendarnego londyńskiego Shepherd’s Bush Empire, to czysta esencja Amy: bezkompromisowa, charyzmatyczna, niepokorna – i jak zawsze autentyczna do bólu. Usłyszycie tu wszystkie klasyki z albumu Back to Black, jak „Rehab”, „You Know I’m No Good”, „Love Is a Losing Game”, ale też perełki z debiutanckiego Frank i kilka coverów z duszą Motown.
Co zrobić, żeby Święta trwały jak najdłużej? Może… Cieszyć się każdą ich chwilą? Na „Świąteczny wieczór przy fortepianie” zapraszają Agnieszka Barańska i Piotr Paduszyński. Piotr jest pianistą i kompozytorem młodego pokolenia. Porusza się pomiędzy neoklasyką, muzyką ilustracyjną i filmową. Napisał też ścieżkę muzyczną do nieistniejącej (jeszcze) gry komputerowej. Będzie subtelnie i spokojnie, nowocześnie i nostalgicznie zarazem. Uczucia zaklęte w dźwiękach pofruną przed siebie i mają nadzieję trafić prosto do Państwa serc. Piotr ma jeszcze jedną supermoc: potrafi komponować i grać na pozytywce!
Zaprasza Agnieszka Barańska
Przed horyzontem - poniedziałek 21.04 od 8:00
Ta tradycja wiosennego kolędowania jest ciągle żywa. W lany poniedziałek na ulicach Dobrej koło Limanowej od wczesnych godzin porannych można spotkać dziady śmigustne. To grupy młodych mężczyzn w słomianych strojach, które zaczepiają przechodniów, budzą postrach i domagają się datków. Takie zachowanie ma jednak swój cel - to wymiana darów. O wyjątkowym zwyczaju w Przed Horyzontem opowiadały: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej Urszula Palka-Ranosz, lokalna gawędziarka Zofia Michałek oraz etnolog z Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka.
Na początku było słowo - poniedziałek od 11 do 12
Czy Jezus istniał? Prof. Marcin Majewski o historyczności Chrystusa
Zaprasza Rafał Nowak Bończa