Flaga ta, jak mówił ks. Suchodolski, będzie symbolem obecności Polaków w komitecie organizacyjnym ŚDM.
Jak ocenił, młodzieży nie będzie brakować ani na krakowskich Błoniach, ani później pod Wieliczką. „Na chwilę obecną mamy zgłoszenia ze 151 krajów, przekroczono 540 tys. zarejestrowanych uczestników” – podał ks. Suchodolski. Dodał, że taka liczba na siedem miesięcy przed wydarzeniem z jednej strony napełnia radością i nadzieją, że ŚDM w Polsce będą jednymi z najliczniejszych spotkań, a z drugiej strony - trochę także lękiem, czy uda się wszystko w pełni profesjonalnie zrealizować i wszystkich godnie przyjąć. „Taką mamy nadzieję” – podkreślił duchowny.
Kolarski mówił, że flaga państwowa jest symbolem wspólnoty Polaków, których łączą język, kultura i wspólna historia. „Niech ta flaga przekazana w imieniu prezydenta będzie znakiem wspólnoty, którą będą tworzyć wolontariusze i wszyscy ci, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży” – dodał.
Kolarski życzył, by wyjątkowe wydarzenie, jakim będą ŚDM, były przykładem sprawności organizacyjnej, profesjonalizmu i polskiej gościnności, by okazały się wielkim sukcesem. Jak wskazywał, wielu uczestników będzie miało okazję gościć w Polsce po raz pierwszy.
Przypomniał, że w 2016 r. przypada 1050. rocznica chrztu Polski. „Dla wielu Polaków te dni będą miały charakter swoistych rekolekcji” – dodał.
Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W tym roku odbędą się w Polsce - w Krakowie i Wieliczce, między 26 a 31 lipca. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie prawie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej).
Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Hasłem ŚDM 2016 jest jedno z ewangelicznych błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - nawiązuje zarówno do rozpoczętego niedawno w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, jak i do kultu Miłosierdzia Bożego zapoczątkowanego przez polską świętą - siostrę Faustynę Kowalską.
(PAP/ew)