Wojewoda małopolski oraz komendanci służb mundurowych przedstawili informację nt. przygotowań do Światowych Dni Młodzież na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.
Pilch poinformował, że na ŚDM zarejestrowało się już 570 tys. pielgrzymów. "Szacowana liczba uczestników ŚDM to około 2 mln osób ze 185 krajów. Na terenie Krakowa spodziewamy się około 1 miliona pielgrzymów, kolejny milion jest spodziewany na terenie województwa małopolskiego" - powiedział.
Wojewoda poinformował, że w związku z organizacją ŚDM zwrócił się o wsparcie do MON. Do zabezpieczenia tego wydarzenia oddelegowano 3 tys. żołnierzy oraz kilka śmigłowców. W gotowości będzie 20 wojskowych pojazdów sanitarnych, samoloty CASA i 5 tys. namiotów szpitalnych z łóżkami polowymi, a także cysterny wodne oraz agregaty prądotwórcze.
Poinformował, że w Brzegach k. Wieliczki, gdzie planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża Franciszka, a 31 lipca odbędzie się msza kończąca ŚDM, wojsko zbudowało cztery mosty. "Dziś zostaną odebrane i będą gotowe na ŚDM" - powiedział Pilch. Dodał, że wojskowi saperzy sprawili teren o powierzchni 240 hektarów.
Poinformował, że wokół Krakowa wydzielona zostanie strefa ochronna. Pojazdy przewożące ładunki niebezpieczne będą kierowane na inne trasy. W kolejnych dniach będą czasowo zamykane poszczególne ulice na terenie miasta. Autokary z pielgrzymami będą kierowane do wydzielonych, oznakowanych, sektorów parkingowych. "Dla pielgrzymów zostanie wydzielona strefa piesza" - powiedział.
Służby przygotowały dla pielgrzymów ponad 70 punktów informacyjnych na terenie Krakowa i ponad 50 poza miastem. W miejscach spotkań z papieżem będą rozstawione telebimy.
W rejonie Brzegów zostanie zamontowanych 10 dodatkowych masztów teleinformatycznych. Dwa kolejne zostaną postawione na krakowskich Błoniach. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o połączenia z numerami alarmowymi przy zwiększonym obciążeniu sieci. "Wszyscy operatorzy komórkowi zwiększyli przepustowość połączeń telekomunikacyjnych" - podkreślił Pilch.
Na czas ŚDM w Krakowie będą dodatkowe cztery śmigłowce zabezpieczenia medycznego. "W sytuacjach nadzwyczajnych, kryzysowych, przygotowano również sześć śmigłowców stacjonujących w Gliwicach, Kielcach, Sanoku, Lublinie, Łodzi, Wrocławiu" - powiedział Pilch.
Dodatkowo ponad 130 karetek zabezpieczy m.in. miejsca spotkań z papieżem oraz drogi dojazdowe do nich. Wszystkie szpitale na terenie Krakowa wydzielą dodatkowe łóżka oraz będą miały zwiększoną gotowość do świadczeń zdrowotnych. "Wszystkie szpitale będą w gotowości bojowej nie tylko dla pielgrzymów i turystów, ale i dla naszych mieszkańców" - zapewnił wojewoda.
Miejsca spotkań, a także dworce kolejowe, będzie zabezpieczać także 800 harcerzy, którzy w razie konieczności będą udzielali pierwszej pomocy.
Nad bezpieczeństwem VIP-ów oraz pielgrzymów podczas ŚDM będzie czuwało ok. 25 tys. funkcjonariuszy różnych służb mundurowych. W tym czasie służbę będzie pełnić ok. 20 tys. policjantów, ponad 2,4 tys. strażaków, 1,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej i 800 funkcjonariuszy BOR. Mundurowych będzie wspierać 7 tys. strażaków-ochotników.
"Wszystkie działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa są realizowane zgodnie z planem" - zapewnił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, który stoi na czele zespołu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo ŚDM.
Od 4 lipca do 2 sierpnia zostanie przywrócona kontrola na granicy wewnętrznej Polski z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach.
W woj. małopolskim i śląskim w trakcie ŚDM - od 20 lipca do 1 sierpnia - będzie obowiązywał czasowy zakaz noszenia broni.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.
(PAP,ew)
Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016: