W Indonezji osiemdziesiąt procent społeczeństwa wyznaje Islam. Wyznawcy innych religii i niewierzący stanowią dwadzieścia procent. Trzy procent całego społeczeństwa to katolicy.

W Polsce młodzi ludzie będą wśród swoich rówieśników z całego świata. Będą razem się modlić i poznawać- mówi IAR ambasador Indonezji w Polsce Peter Gontha (czyt. piter gonta).

Dyplomata podkreśla, że sam jest katolikiem.  W kraju natomiast panuje zasada jedności w różnorodności i pokojowego współistnienia różnych kościołów. Do tej pory to podejście jest siłą narodu.

W Indonezji są ludzie, którzy są ekstremistami, jednak zdaniem ambasadora nie zburzą pokoju. Jak uważa młodzi ludzie, którzy przyjadą do Polski będą świadkami tego, że pokojowe współżycie wyznawców różnych religii jest możliwe.

Światowe Dni Młodzieży, które w tym roku odbędą się pod koniec lipca w Krakowie, to cykliczne spotkania młodych katolików z całego świata. Na zaproszenie papieża przyjeżdżają oni do wyznaczonego miasta, aby wspólnie się modlić. Główne obchody poprzedzają tak zwane Dni w Diecezjach, czyli pięć dni bezpośredniego przygotowania na spotkanie z Franciszkiem.  Indonezyjczycy spędzą je w Warszawie. Będą gośćmi swoich rówieśników z diecezji warszawsko-praskiej. Część z nich zamieszka u polskich rodzin, część w rezydencji ambasadora.

Chrześcijanie w Indonezji zamieszkują głównie wschodnią część Małych Wysp Sundajskich, część Moluków i Sumatry. Indonezyjską część Papui-Nowej Gwinei i północną część Celebesu - to z tego regionu pochodzi ambasador Peter Gontha.     Chrześcijaństwo dotarło na archipelag w siódmym wieku z Indii. Były to nauki w formie nestoriańskiej.  Kiedy w piętnastym wieku na wyspy indonezyjskie przybyli Portugalczycy, nie zastali tu wielu chrześcijan. Większość z nich z czasem uległa islamowi. Dzisiaj Kościół katolicki w Indonezji podzielony jest na siedem prowincji kościelnych z 33 diecezjami.

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:

(IAR/jp)