Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski nie wyjaśnił, dlaczego na poniedziałkowej sesji, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie zajęto się odwołaniem Tomasza Urynowicza z funkcji wicemarszałka ani zmianami w tak zwanej deklaracji anty-LGBT.
Z powodu tej deklaracji Komisja Europejska grozi Małopolsce wstrzymaniem 2,5 mld euro dotacji. Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza jej uchylać, a jedynie wprowadzić poprawki.
"W Małopolsce nie ma dyskryminacji ze względu na płeć, wyznanie, kolor skóry. Natomiast szum medialny, który się wytworzył, w mojej ocenie jest niepotrzebny" - mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.
"Nie wydaliśmy żadnej deklaracji anty-LGBT. Nie mamy zamiaru, ani też nigdy nie mieliśmy takich działań, które by w jakikolwiek sposób kogokolwiek dyskryminowały. To jest po prostu krzywdzące szkalowanie Polski przez niektóre środowiska" - dodaje Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku.
Nie zgadza się z tym radny Jacek Krupa.
"Pudrowanie starej deklaracji to jest ślepy zaułek. Jedynym wyjściem bezpiecznym, mówię tutaj o funduszach z Unii Europejskiej, jest uchylenie poprzedniej uchwały. To jest pierwszy powód. Dla mnie również równoległym powodem jest powód ideowy. Należy tę poprzednią uchwałę uchylić w całości ze względu na dyskryminowanie mniejszości" - ocenia Krupa.
Temat deklaracji pojawi się na sesji Sejmiku 7 września. Wtedy też ma byc odwołany Tomasz Urynowicz, który od wielu tygodni krytykował wyżej wymienioną deklarację
Radni zajęli się w poniedziałek m.in. udzieleniem pomocy finansowej na rzecz Gminy Kościelisko czy wyborem wiceprzewodniczącego Sejmiku. Tym został radny klubu PiS Jan Piczura. Zastąpi na tym stanowisku zmarłego w czerwcu po ciężkiej chorobie Wojciecha Grzeszka. W głosowaniu tajnym, na kartach wyborczych wrzuconych do urny, Jana Piczurę (PiS) poparło 22 radnych, a Wojciecha Kozaka (PSL) – 15. Piczurę zarekomendował marszałek Witold Kozłowski (PiS), a Wojciecha Kozaka – Stanisław Pasoń (PSL).
Nowy wiceprzewodniczący sejmiku małopolskiego Jan Piczura (ur. 1956, Zakopane) jest ekonomistą, działaczem społecznym na Podhalu. Kieruje m.in. największą w kraju wspólnotą leśną w Witowie, jest prezesem klubu biathlonowego w Kościelsku. Od 1994 r. działa na rzecz samorządu, był m.in. dwukrotnym przewodniczącym rady gminy w Kościelsku.
Zmarły w czerwcu w wieku 67 lat Wojciech Grzeszek był także szefem małopolskiego klubu radnych PiS. Na tym stanowisku jego miejsce zajął marszałek Witold Kozłowski.