Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ministerstwo Zdrowia: potwierdzono koronawirusa u 355 osób. 19.03.2020 r. RELACJA

  • Aktualności
  • date_range Czwartek, 2020.03.19 07:09 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:26 )
Zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce dotychczas u 325 osób, pięć zmarło. W Małopolsce jest 6 pacjentów z wynikiem pozytywnym.

fot. PAP/Art Serwis

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(RK/PAP/IAR)

ODŚWIEŻ RELACJĘ

22.58 - 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes nie może odbyć się w zaplanowanym terminie, czyli 12-23 maja. Aby zachować jego ciągłość, rozważamy kilka możliwości, z których najpoważniejszą wydaje się przełożenie wydarzenia na koniec czerwca i początek lipca - poinformowali organizatorzy imprezy.

W komunikacie opublikowanym  na stronie internetowej festiwalu podkreślono, że w okresie globalnego kryzysu zdrowotnego "nasze myśli wędrują ku ofiarom COVID-19". "Wyrażamy solidarność ze wszystkimi, którzy walczą z tą chorobą" -

22.45 - Stan Nowy Jork odnotował gwałtowny wzrost potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W czwartek przybyło ich ponad 1700 i obecnie osób zainfekowanych jest tam ponad 4150.

Ostatni bilans oznacza, że od poniedziałku liczba zakażonych w tym stanie wrosła czterokrotnie. Zmarło co najmniej 29 osób, a hospitalizowano 777.

22.37 - "Zgodnie z nakazem obywatele Izraela mają pozostawać w swoich domach. To nie jest już prośba, nie jest to zalecenie, to obowiązkowa dyrektywa, która będzie egzekwowana przez organy ścigania" - powiedział Netanjahu w telewizyjnym przemówieniu.

Netanjahu wyjaśnił, że zwolnienie z nakazu obowiązuje tylko w przypadku konieczności zakupu żywności bądź lekarstw. Z nakazu są też zwolnione osoby, które muszą pracować, a swojej pracy nie mogą wykonywać z domu.

22.24 - Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w czwartek o rozpoczęciu udostępniania aplikacji „Kwarantanna domowa” na smartfony. Dzięki aplikacji osoby poddane kwarantannie będą mogły w prosty sposób potwierdzić, że dotrzymują jej warunków.

Po pobraniu i aktywowaniu aplikacji osoba poddana kwarantannie powinna zrobić sobie zdjęcie - selfie. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że aplikacje będzie można uruchomić tylko na telefonach osób, które znajdą się w bazie poddanych kwarantannie.

22.13 - Władze Rumunii wprowadziły w czwartek prawo, zgodnie z którym 15 lat więzienia grozi za zachowanie przyczyniające się do śmierci innej osoby na chorobę Covid-19. Rządowy dekret wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym.

22.03 - Wirtualny asystent od czwartku na stronie www.pacjent.gov.pl oraz pod numerem 800 190 590 udziela odpowiedzi na pytania dotyczące koronawirusa – poinformował w czwartek na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

"Masz pytanie ws. koronawirusa? Od dziś pomogą na nie odpowiedzieć czatbot na http://pacjent.gov.pl oraz voicebot dostępny na 800 190 590. To pierwsze takie wdrożenia, dlatego komentarze szczególnie mile widziane" – napisał wiceminister.

21.54 - Zgodnie z prawem, tylko wtedy gdyby okazało się, że środki, które są przewidziane w ramach aktywności legislacyjnej, czy w ramach działalności służb są niewystarczające można byłoby rozważać wprowadzenie stanu nadzwyczajnego - powiedział  wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

21.44 - Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie ze stacją CNN wyraził w czwartek nadzieję, że Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny będą w zdecydowany sposób działać, aby zapobiec gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa.

21.31 - 26 marca odbędzie się szczyt UE w formie wideokonferencji - poinformował  przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Tematem będzie kryzys związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

21.25 - Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak poinformował wszystkich wojewodów o gotowości bezzwrotnego i bezpłatnego przekazania szpitalom respiratorów, jeśli będzie taka potrzeba. Straż ma 157 takich urządzeń.

21.14 - Policja skierowała 21 spraw do prokuratury, w tych najbardziej bulwersujących przypadkach ostentacyjnego wyłamywania się z rygoru kwarantanny. I takie działania będą wobec tych osób konsekwentnie prowadzone - powiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

21.03 - Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak poinformował wszystkich wojewodów o gotowości bezzwrotnego i bezpłatnego przekazania szpitalom respiratorów, jeśli będzie taka potrzeba. Straż ma 157 takich urządzeń.

20.50 - W Grecji potwierdzono w czwartek 46 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz dwa kolejne zgony, wywołane Covid-19 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie w Grecji zakażone są 464 osoby, sześć zmarło.

20.49 - W Iwano-Frankiwsku w zachodniej części Ukrainy zmarła kobieta zakażona koronawirusem - przekazało w czwartek ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju wzrosła do trzech. Łącznie odnotowano 21 przypadków zakażenia.

20.40 - Łódzcy policjanci zatrzymali mężczyznę, który uciekł ze szpitala zakaźnego w Zgierzu. Do placówki trafił z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, jeszcze niepotwierdzonym. Mężczyzna miał wrócić do Polski z Niemiec.

20.38 - W Skarżysku-Kamiennej wstrzymano pociąg, oraz ewakuowano jego pasażerów po tym, jak obsługa składu uznała, że jeden z podróżnych wykazuje objawy zakażenia koronawirusem.

20.10 - Rządy krajów UE mogą przyznawać firmom nawet do 800 tys. euro wsparcia w ramach środków ratunkowych, związanych z kryzysem wywołanym przez koronawirusa - takie rozwiązania przyjęła w czwartek wieczorem Komisja Europejska.

20.08 - Uczniowie dowiedzą się, co z egzaminem ósmoklasisty co najmniej na tydzień przed planowanym terminem jego przeprowadzenia - powiedział w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał, że brane są pod uwagę różne scenariusze, m.in. zastąpienie egzaminu konkursem świadectw.

20.05 - Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w czwartek wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 108 - do 372. Liczba zakażonych we Francji zwiększyła się o 41 proc. i wynosi 10 995; dzień wcześniej były to 9134 osoby.

20.00 - Pandemia koronawirusa doprowadziła do znacznego spadku liczby przestępstw w Katalonii, w północno-wschodniej Hiszpanii. Region ten słynął w ostatnich latach z licznych kradzieży i rozbojów.

19.49 - Szef władz regionu Lombardia, najbardziej dotkniętego we Włoszech epidemią koronawirusa, Attilio Fontana ogłosił w czwartek, że poprosi wojsko, by działało jako "element odstraszania", nakłaniając ludzi do przestrzegania przepisów o obowiązku przebywania w domu.

19.34 -

19.33 - Policja poszukuje pacjenta, który uciekł w czwartek ze szpitala w Zgierzu (Łódzkie). Mężczyzna trafił tam z objawami koronawirusa.

19.15 -  Liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 355, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 32 osób – podało w czwartek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Z powodu choroby umarło 5 pacjentów.

Resort przekazał, że nowe przypadki dotyczą 32 osób: 16 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

18.36 - Jest drugi przypadek zarażenia koronawirusem w Tarnowie. Więcej

18.29 -

18.23 - W Ministerstwie Rozwoju utworzono sztab kryzysowy, który ma pomóc przedsiębiorcom z branży turystycznej zminimalizować skutki epidemii koronawirusa - poinformował w czwartek resort. W jego skład wchodzą przedstawiciele ok. 50 organizacji sektora, który ucierpiał z powodu pandemii.

18.16 -

18.12 - W Polsce hospitalizowanych z powodu koronawirusa jest 871 osób, a 28 440 zostało poddanych kwarantannie – wynika z najnowszych danych resortu zdrowia przekazanych w czwartek wieczorem.

Dodatkowo zgłoszonych do kwarantanny zostało 48 tys. 324 osób po powrocie do kraju. Z kolei nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 48 tys. 660 osób.

18.06 - Oddział chorób wewnętrznych w Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie objęty kwarantanną. Był tam leczony pacjent, który jest teraz podejrzany o zarażenie koronawirusem. Kontakt z nim mogło mieć łącznie kilkadziesiąt osób z kadry medycznej - lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

17.58 - Krakowski sąd okręgowy do 30 kwietnia odwołuje wszystkie rozprawy i jawne posiedzenia. Żadne nowe nie są też wyznaczane. Specjalne zarządzenie w tej sprawie wydała prezes sądu Dagmara Pawełczyk - Woicka. Z tego zakazu wyłączone są sprawy pilne. To na przykład posiedzenia aresztowe, sprawy dotyczące przyznania opieki nad dziećmi oraz te związane z międzynarodowymi nakazami aresztowania. Pracownicy sądu zostali też zobowiązani do informowania o podejrzeniach zarażenia koronawirusem, a prezesi sądów rejonowych do składania raportów na ten temat. Na stronie krakowskiego sądu okręgowego wskazano też numery pod którymi można uzyskać informacje dotyczące odwołanych spraw i posiedzeń.

17.53 - Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja poprosił minister rodziny o informację o aktualnym stanie prac legislacyjnych nad przepisami, które umożliwią lekarzom wystawianie zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na podstawie telefonicznego kontaktu z pracownikiem – wynika z komunikatu NRL.

17.43 - Inspekcja Weterynaryjna w związku z epidemią koronawirusa przekazała Inspekcji Sanitarnej i szpitalom i środki dezynfekcji i odzież ochronną - poinformował PAP Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

Konopka zaznaczył, że Inspekcja Weterynaryjna jest przygotowana na wystąpienie różnych epidemii takich jak afrykański pomór świń czy grypa ptaków i posiada odpowiednie środki zabezpieczające służby zwalczające te choroby.

17.31 - W Luksemburgu jak dotąd stwierdzono 335 zakażeń koronawirusem, cztery osoby zmarły - informują władze tej kraju. Premier Xavier Bettel, po decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, podkreślił, ze ludzkie życie jest ważniejsze niż finanse kraju.

17.27 - Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie uruchamia dodatkowe numery telefonów do kontaktu. Na numer 12 61 65 512 można dzwonić w sprawach związanych z rejestracją urodzeń, dokumentów do ślubów oraz zgonów. Z kolei pod numerem 12 61 65 513 będzie można załatwiać pozostałe sprawy, związane między innymi z wydawaniem odpisów aktów i zaświadczeń. Telefony są czynne od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30. Z Urzędem Stanu Cywilnego można się także kontaktować za pośrednictwem e-maila [email protected]

17.13 - Należąca do Fiserv firma First Data Polska, właściciel marki Polcard rozpoczęła prace nad dostosowaniem terminali płatniczych Polcard do akceptacji płatności zbliżeniowych do 100 zł bez konieczności autoryzacji numerem PIN - podała w czwartek First Data Polska.

17.12 -O wsparcie osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych zaapelował w czwartek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Szczególnie zwrócił się do właścicieli sklepów zachęcając do wyznaczenia w ciągu dnia czasu zarezerwowanego tylko na obsługę osób starszych i będących w grupie ryzyka.

"Proponuję, żeby godziny np. pomiędzy 10-12 były czasem bezpiecznych zakupów dla krakowskich seniorów" - powiedział prezydent Krakowa w nagraniu wideo zamieszczonym na stronie internetowej magistratu.

17.10 - Krakowska straż miejska ogranicza liczbę interwencji. Ze względów bezpieczeństwa patrole są teraz wysyłane tylko do najpoważniejszych zgłoszeń związanych z niszczeniem mienia, zakłócaniem porządku publicznego czy blokowaniem miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Każdy strażnik na służbie wyposażony jest w środki ochrony osobistej, a podczas interwencji stosuje się do procedury bezpieczeństwa.

17.07 - Poczta Polska przywróciła nadania przesyłek do Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii - poinformowała w czwartek spółka. Rozszerzono zakres usług o przesyłki priorytetowe wysyłane na Ukrainę, Białoruś, do Czech, Słowacji na Litwę i Łotwę.

17.04 - Od czwartku obowiązuje całkowite ograniczenie wizyt we wszystkich zakładach penitencjarnych. Znacząco ograniczono również zewnętrzną pracę więźniów z wyjątkiem m.in. osób produkujących maseczki i kombinezony ochronne oraz pracujących w branży spożywczej - poinformowało PAP Ministerstwo Sprawiedliwości.

17.02 - Zamiast spotkań konsultacyjnych... w tym roku dyskusje w sieci. Krakowski Budżet Obywatelski przenosi się do internetu, a konkretnie do mediów społecznościowych. Powodem wprowadzonych zmian jest oczywiście zagrożenie koronawirusem. Więcej

17.00 - Przez ostatnie 8 dni funkcjonariusze Policji skontrolowali 83 tys. osób zobowiązanych do pozostania w kwarantannie, z czego w 600 przypadkach zaszło prawdopodobieństwo niestosowania się do kwarantanny - poinformował w czwartek Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

16.57 - Uproszczone delegowanie sędziów, wstrzymanie lub zawieszenie części terminów procesowych i rozszerzenie zakresu kar odbywanych w ramach dozoru elektronicznego - to niektóre z głównych propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości w związku z zagrożeniem koronawirusem.

16.36

 

16.33 - Społeczna kwarantanna to nie czas na towarzyskie spotkania

16.24 - W środę otwarto 8 dodatkowych przejść granicznych, w tym jedno przeznaczone do transportu zwierząt. Działania, które przeprowadziliśmy przyniosły efekty. Dzisiaj korki na granicach zdecydowanie zostały zredukowane - mówił w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

16.22 - Europejskie browary i destylarnie zaczęły wykorzystywać swoje obiekty do produkcji środków do dezynfekcji rąk - poinformowała na swojej stronie internetowej amerykańska stacja CNN.

16.00 - Zarząd Małopolski zdecydował w czwartek o przeznaczeniu 500 tys. zł na zakup sprzętu ratującego życie pacjentom leczonym w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Dodatkowe środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

15.58 - Dyrektor szpitala powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej jest rozczarowany decyzją Grupy Azoty w sprawie wsparcia przy walce z koronawirusem. Jak wyjaśnia dyrektor Łukasz Węgrzyn, wysoki przedstawiciel chemicznej spółki skontaktował się w sprawie zapotrzebowania szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej. Węgrzyn przekonuje, że Azoty obiecały lecznicy w Dąbrowie Tarnowskiej 750 tysięcy złotych, ale dziś się okazało, że tych pieniędzy nie otrzyma.  Więcej

15.50 - Choć Belgia ma jeszcze dużo wolnych łóżek na intensywnej terapii, władze są zdania, że trzeba się przygotować na najgorszy scenariusz, w którym ich zabraknie. Zdaniem szpitala uniwersyteckiego w Leuven, w sytuacji takiego samego stanu pacjentów pierwszeństwo mogą mieć młodsi.

15.48 - Komisja Europejska podjęła decyzję o utworzeniu strategicznych zapasów środków medycznych, takich jak respiratory i maski ochronne, aby pomóc krajom UE w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

15.44 - Ponad 35 tys. zł na pomoc dla szpitali w swoim mieście zebrali we własnym gronie krakowscy sędziowie; medyków finansowo wspierają także adwokaci. Środki przeznaczono m.in. na zakup przyłbic ochronnych.

Celem akcji "Sędziowie – lekarzom" było zebranie środków pieniężnych na zakup niezbędnego sprzętu dla dwóch krakowskich szpitali - im. Żeromskiego i Uniwersyteckiego. Udało się zgromadzić ok. 35 tys. zł.

15.33 - Koronawirus od kilku tygodni sieje spustoszenie w branży turystycznej

15.30 - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) zdezynfekuje najczęściej uczęszczane w Krakowie chodniki, place, przystanki autobusowe, przejścia dla pieszych, kosze na śmieci. Z kolei Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) odradza korzystanie z placów zabaw.

15.28 -

15.26 - Instytut Roberta Kocha poinformował w czwartek, że zakażonych koronawirusem w RFN jest 10 999 osób, co oznacza wzrost zidentyfikowanych zachorowań o 2 801 przypadków w stosunku do dnia poprzedniego. Media niemieckie podają, że liczba zgonów wzrosła z 28 do 31.

15.11 - Brytyjski rząd nie planuje w związku z epidemią koronawirusa odciąć Londynu od świata, zamknąć całkowicie komunikacji publicznej w stolicy ani używać wojska do utrzymywania porządku w kraju - zapewnił w czwartek rzecznik rządu.

15.05 - Szpitale, laboratoria i ratownicy medyczni otrzymają sprzęt ochrony osobistej - zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski. Maski, kombinezony i gogle zostaną rozdysponowane  poprzez wojewodów.

15.02 - Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii o 409 - do 2460. 18 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów do 76 - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

15.00 - Zwracamy się o pilne zwiększenie i realne zapewnienie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego; niezrozumiałe jest, że środki ochrony osobistej nie trafiają do pracowników aptek - piszą przedstawiciele samorządów zawodów medycznych w apelu wystosowanym w czwartek do polskiego rządu.

14.56 - Renty i emerytury będą wypłacane w terminach płatności bez opóźnień - zapewniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że nie są zagrożone również wypłaty tzw. trzynastych emerytur.

14.53 - Grzywny i zarzuty karne grożą trzyosobowej rodzinie z Sosnowca, która podczas kwarantanny, zamiast przebywać w izolacji domowej, udała się do sklepu na zakupy. Policjanci po raz kolejny apelują, by bezwzględne stosować się do zasad kwarantanny.

14.48 - Zarekomendowałem uczelniom, aby wnioski o jednorazową zapomogę, składane przez studentów można uzasadnić obecnymi, nadzwyczajnymi okolicznościami, związanymi z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego - poinformował w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

14.38 - Komunikacja uzdrowiskowa w Krynicy kursuje bez zmian. Jak informuje urząd gminy, kursy wykonywane są zgodnie z obowiązującym rozkładam i na tę chwilę nie są planowane ograniczenia w dni powszednie. Autobusy przewożące pasażerów są też dwa razy dziennie dezynfekowane. Nie ma też problemów z zakupem biletów, ponieważ od początku roku komunikacja w Krynicy jest bezpłatna zarówno dla mieszkańców, jak również turystów i kuracjuszy. Przypomnę, że w Nowym Sączu od poniedziałku do odwołania autobusy MPK kursują według rozkładu jazdy obowiązującego w soboty. Pasażerowie nie kupią też biletów u kierowcy. Natomiast od 22 marca do odwołania w niedziele zostaje zawieszone wykonywanie kursów MPK na wszystkich liniach.

14.37 - W Chorwacji zmarł 70-letni mężczyzna zakażony koronawirsuem, jest to pierwsza śmiertelna ofiara Covid-19 w tym państwie - poinformowały w czwartek chorwackie władze medyczne. Od początku epidemii w całym kraju odnotowano 102 przypadki zakażenia koronawirsuem.

14.35 - Pacjent "zero" opuścił szpital w Zielonej Górze.

14.16 -

Ruch na przejściu granicznym w Chyżnem odbywa się płynnie

14.13 -  Krakowscy przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność w związku z zagrożeniem epidemicznym, nie zapłacą za wywóz śmieci – warunkiem jest złożenie odpowiedniej deklaracji do 10 kwietnia. WIĘCEJ

14.10 - UE niestety żadnych dodatkowych środków na walkę z koronawirusem nie dała; informacja, która się pojawiła na temat środków europejskich dotyczyła środków z Funduszu Spójności na lata 2014-20, czyli środków, którymi państwo polskie i tak dysponowało - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

14.09 - Władze Nowego Sącza zamykają wszystkie place zabaw oraz siłownie plenerowe administrowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zamknięty został również Pumptrack dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerach. Dzieci i młodzież nie mogą też korzystać z Małopolskiego Parku Rekreacji Przestrzennej przy ulicy Nadbrzeżnej. Przez kilka ostatnich dni wszystkie atrakcje były chętnie wykorzystywane przez młodych sądeczan, którzy nie stosowali się do zaleceń zachowania półtorametrowego dystansu od innych osób wystosowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.

13.58 - Bank Pekao przekaże darowiznę w wysokości 5 mln zł na rzecz szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i służb sanitarnych, które podejmują działania przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 - poinformował w czwartek bank.

13.50 -Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie lekarki z Knurowa, która pracowała mimo skierowania jej na kwarantannę. Według policji, kobieta nie zastosowała się do zaleceń, opuściła miejsce izolacji i przyjmowała pacjentów w gabinecie. Później okazało się, że jest zakażona koronawirusem.

13.47 - W Chinach, Korei Południowej oraz Singapurze wygasła epidemia wywołana przez koronawirusa, ale pojawiły się nowe zakażenia zawlekane przez osoby przyjeżdżające do tych krajów – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

13.43 - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zostanie przebadana pod kątem obecności w jej organizmie koronawirusa - poinformował w czwartek rzecznik KE Eric Mamer.

13.40 -

13.30 - Grupa Tauron przekazała 1,5 mln zł na zakup sprzętu i środków niezbędnych szpitalom i ośrodkom medycznym do walki z koronawirusem - podała w czwartek spółka. Jej przedstawiciele zapewniają także o wdrożeniu wielu działań prewencyjnych dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw prądu i ciepła.

13.25 - Ponad 99 proc. z 32 tys. skontrolowanych przez policję osób przestrzega kwarantanny - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. WIĘCEJ

13.09 - Do jednego z poznańskich komisariatów w środę zgłosiła się kobieta, która uciekła z dwutygodniowej kwarantanny w Słubicach (woj. lubuskie). Tłumaczyła funkcjonariuszom, że jest wegetarianką, a w miejscu odizolowania podano jej do jedzenia mięso.

13:00 - Władze Krynicy wprowadzają pierwsze formy wsparcia dla przedsiębiorców z branży turystycznej i usługowej. Uzdrowisko jest niemal puste. Większość hoteli jest zamkniętych. Nie ma turystów, a na pozostanie w sanatoriach zdecydowało się niewielu kuracjuszy, którzy kończą turnus rehabilitacyjny.

12:51 - W czwartek do wojewodów zostały wydane dyspozycje zaopatrzenia ratowników w kolejny sprzęt ochrony osobistej; To m.in. 13,5 tys. masek oraz 6 tys. kombinezonów dla diagnostów - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas czwartkowego briefingu.

12.43 - Nie zatajajmy faktu, że jesteśmy chorzy, nie próbujmy iść na izbę przyjęć, jeżeli wiemy, że mamy infekcję - wtedy powinniśmy pójść do szpitala zakaźnego, gdzie zostaniemy zbadani - mówił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

12:40 - PLL LOT w ramach operacji "LOT do Domu" przewiózł 12 tys. 196 pasażerów - poinformowało w czwartek Ministerstwo Aktywów Państwowych. Samoloty wykonały 82 rejsy.

12:30 - Krakowscy franciszkanie zachęcają do udziału w akcji „Adoptuj medyka”. To odpowiedź na e-maila z apelem o modlitewne wsparcie służb medycznych, którego ojcowie dostali od przedstawiciela środowiska medycznego. Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy krakowskich franciszkanów o. Jan Maria Szewek, chodzi o „modlitewną adopcję” tych, którzy w trudnym czasie z narażeniem życia służą innym. „Jeśli ktoś chce adoptować duchowo jakąś osobę, niech podejmie codziennie modlitwę w intencji tej osoby i jej rodziny. Wystarczy w sercu zdecydować się na taką adopcję, podjąć wysiłek modlitwy i pozostawić Bogu kwestię wyboru konkretnej osoby” – wyjaśnił rzecznik.

12:24 - Szumowski: w czwartek do wojewodów zostały wydane dyspozycje zaopatrzenia ratowników w kolejny sprzęt ochrony osobistej.

12:19 - Resort przekazał, że nowe przypadki dotyczą trzynastu osób z woj. dolnośląskiego, trzech osób z woj. kujawsko-pomorskiego, dwóch z woj. podkarpackiego i po jednej osobie z woj. lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

12:14 - Ministerstwo Zdrowia: kolejne 20 przypadków koronawirusa; łącznie 325.

12:12 - 99,5 proc. osób objętych kwarantanną trzyma się ściśle procedur - poinformował premier Mateusz Morawiecki. To jest jeden z najlepszych wskaźników w Europie - podkreślił.

12:10 - Prezes i wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie pozostają na domowej kwarantannie, czekają na wyniki testów w kierunku koronawirusa. Oboje uczestniczyli w posiedzeniu KRS, u której członka – Zbigniewa Łupiny – testy potwierdziły zakażenie. „Na chwilę obecną nie ma wyników badań prezes i wiceprezesa sądu” – powiedziała w czwartek PAP Daria Pichórz z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie.

12:06 - Władze Tarnowa nie wprowadziły co prawda przepisów umożliwiających bezpłatne pozostawienie samochodu w centrum miasta, ale do końca miesiąca zawieszone zostały kontrole biletów parkingowych. W praktyce więc korzystanie z miejskich parkingów jest bezpłatne. WIĘCEJ

12:03 - Wodociągi Miasta Krakowa informują, że w związku z zagrożeniem epidemicznym, kierując się troską o klientów i pracowników, od dnia 16 marca 2020 roku Centrum Obsługi Mieszkańców przy ul. Senatorskiej 9 pozostaje zamknięte do odwołania.

Możliwość kontaktu dla mieszkańców:

- formularz kontaktowy
- adres emial: [email protected]
- Internetowe Biuro Obsługi Klienta (e-BOK) dostępne przez stronę główną Wodociągów Miasta Krakowa
- kontakt telefoniczny (numery telefonów dostępne na stronie https://wodociagi.krakow.pl/kontakt.html )

12:01 - Coraz więcej szkół - blisko 80 proc. korzysta już ze zdalnych mechanizmów zlecania zajęć i weryfikacji wiedzy u uczniów - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. "To świadczy o zdolności naszego społeczeństwa do absorpcji tych trudnych zmian" - ocenił.

11:54 - Będziemy robić wszystko, żeby w najbliższych godzinach ruch na granicy z Niemcami odbywał się bez przeszkód - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. "Od wczoraj udało nam się, wprowadzając odpowiednie procedury, zmieniając organizację pracy, rozładować kolejki na granicy zachodniej, na granicy południowej - na granicy z Czechami, Słowacją nie ma kolejek samochodów, samochodów ciężarowych, natomiast znacząco skróciły się kolejki na granicy zachodniej z Niemcami i będziemy robić wszystko, żeby w najbliższych kilku-kilkunastu godzinach ten ruch odbywał się już bez przeszkód" - mówił premier na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.

11:42 -  Funkcjonariusze skontrolowali prawie 32 tys. osób w związku z obowiązkiem kwarantanny - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że odnotowano 304 przypadki nieobecności w wyznaczonym miejscu kwarantanny. Ciarka przekazał też, że informacje o wszystkich przypadkach naruszenia kwarantanny zostały przesłane do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Policjant zaznaczył przy tym, że na osoby, które nie przestrzegają kwarantanny mogą zostać nałożone kary do 5 tys. zł.

11:34 - Pomocową Infolinię uruchomiła jedna z największych organizacji wspierająca osoby potrzebujące na Sądecczyźnie. Wolontariusze Stowarzyszania Sursum Corda dyżurują przy telefonie od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 13. WIĘCEJ

11:31 - Prowadzimy akcję kontroli cen w internecie i doprowadzamy do wycofania ze sprzedaży wielu produktów - poinformował w czwartek prezes UOKiK Tomasz Chróstny. "Docierały do nas sygnały o wzroście cen, więc podjęliśmy natychmiastowe działania. Doprowadziliśmy do wycofania wielu ofert w internecie, a od poniedziałku kontrolujemy ceny. W sklepach internetowych i - przy wsparciu Inspekcji Handlowej - w tradycyjnych" - napisał w czwartek na Twiterze prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

11:28 - W najbliższych godzinach zostanie uruchomiona aplikacja na smartfony dla osób przebywających na kwarantannie - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Poinformował też, że specjalne pociągi będą przewoziły obywateli Ukrainy z zachodniej granicy Polski na Ukrainę. WIĘCEJ

11:19 - W kierunku koronawirusa przebadano dotychczas 11 tys. 196 próbek – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. 10 tys. 891 dało wynik negatywny, a 305 pozytywnych. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,6 tys. testów.

11:17 - Prezydent: w najbliższych godzinach zostanie uruchomiona aplikacja dla osób przebywających na kwarantannie.

11:13 - W Chyżnem kolejek nie ma. Ruch na tym jedynym otwartym przejściu granicznym w Małopolsce odbywa się na bieżąco. W ciągu ostatniej doby przez Chyżne wjechało do Polski prawie półtora tysiąca pojazdów, głównie TIRy. Pogranicznicy zawrócili siedmiu cudzoziemców - pięciu Słowaków i dwóch Rumunów, którzy chcieli wjechać wbrew przepisom do Polski. Tłumaczyli, że w celach turystycznych.

Najdłużej czeka się teraz na przekroczenie granicy z Niemcami, choć i tak kolejki są tam krótsze. Na wjazd przez przejście w Olszynie trzeba czekać 15 godzin, w Gubinie 10, Kołbaskowie - osiem, a w Jędrzychowicach i Świecku około sześciu. By usprawnić ruch na przejściach ministerstwo zdrowia wprowadziło zmiany dotyczące wypełniania kart lokalizacyjnych. Nie dotyczą one osób zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny.

11:07 - Niektóre z rządowych propozycji zawartych w Tarczy Antykryzysowej powinny działać niema od razu, te które wymagają zmian w prawie od pierwszego kwietnia - zapowiada minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zapowiadał premier projekty ustaw powinny być gotowe jutro. Parlament mógłby się nimi zająć w przyszłym tygodniu.

11:01 - Organizacje zrzeszające polskich producentów żywności zwróciły się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z prośbą o możliwość zabezpieczenia dla załóg tych zakładów testów na obecność koronawirusa w sytuacji, gdy w którymś z tych podmiotów pojawiły się przypadki zakażenia pracowników.

10:56 - Przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie można odebrać bez pokwitowania; wystarczy z bezpiecznej odległości okazać dokument tożsamości, a pracownik spisze cztery ostatnie cyfry numeru z dokumentu i wyda przesyłkę - poinformowała w czwartek Poczta Polska. Nowe procedury mają zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom Poczty.

10:52 - W tarczy antykryzysowej zapisano wydłużenie wdrożenia drugiego etapu Pracowniczych Planów Kapitałowych do końca listopada - powiedział w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

10:43 -

 

10:34 - Aktualnie na świecie jest 125 tys. zakażeń wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2, głównie w Europie i Bliskim Wschodzie – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Trzecie ognisko pandemii rozwija się w USA.W sumie od wybuchu epidemii w Chinach w grudniu 2019 r. do czwartku rano zarejestrowano na świecie ponad 220 tys. przypadków tego zakażenia oraz ponad 10 tys. zgonów.  Jednocześnie prawie 86 tys. pacjentów wyzdrowiało. Zdecydowana większość z nich jest w Chinach.

10:30 - Budżetowe kłopoty Krakowa w związku z pandemią koronawirusa. Jak szacuje prezydent Jacek Majchrowski, budżet miasta straci z tego powodu ponad 300 milionów złotych. "Jeśli dodamy do tego wydatki wynikające z Piątki Kaczyńskiego, to będzie około pół miliarda złotych mniej w budżecie. Będziemy musieli się zastanowić, jakie wydatki ciąć" - mówił prezydent Majchrowski na antenie Radia Kraków. CAŁA ROZMOWA

10:27 - Służby specjalne włączają się w działania administracji rządowej, mające na celu zatrzymanie epidemii koronawirusa - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w komunikacie przekazanym w czwartek PAP. Jak dodał, służby monitorują też aktywność obcych służb.

10:20 - Sesja tarnowskiej Rady Miasta w czasach koronawirusa

 

10:13 - Tuż przed 10 maja pewnie trzeba będzie zdecydować, czy przeprowadzać wybory prezydenckie; dziś ogłoszenie stanu nadzwyczajnego - co umożliwiłoby zmianę terminu wyborów - wprowadziłoby dodatkowe, niepotrzebne niepokoje społeczne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

10:11 - Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP zaapelował do Mateusza Morawieckiego prezesa Rady Ministrów o podjęcie pilnych prac związanych ze złagodzeniem w uzdrowiskach negatywnych skutków finansowo-gospodarczych wywołanych efektem koronawirusa.

10:02 - Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego są bliscy wypracowania bardzo szybkich testów na obecność koronawirusa. Być może już jesienią takie testy będą dostępne - zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

9:57 - W związku z koniecznością odbywania posiedzeń rządu w formule wideokonferencji, do piątku przygotujemy projekt zmian w ustawie o Radzie Ministrów, który przewiduje, że premier będzie decydował o nadaniu posiedzeniom klauzuli niejawności - poinformował PAP szef KPRM Michał Dworczyk.

9:50 - Dla rolnika obszarem kwarantanny z powodu koronawirusa jest gospodarstwo, co oznacza, że może opiekować się zwierzętami i wykonywać inne prace związane z gospodarstwem - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił jednocześnie, że w Polsce nie zabraknie żywności.

9:47 - Nie będzie w najbliższych tygodniach wyborów uzupełniających w gminie Stryszów. Jak poinformował Radio Kraków wójt Szymon Durman obaj kandydaci ubiegający się o mandat radnego złożyli pisemne oświadczenia o rezygnacji z kandydowania. To oznacza, że głosowanie zostało odwołane. Przypomnijmy, według harmonogramu Państwowej Komisji Wyborczej głosowanie w jednym z okręgów w Stryszowie było zaplanowane na najbliższą niedzielę. Nowy termin zostanie wyznaczony najprawdopodobniej w ciągu kilku tygodni.

9:44 - W czwartek po godz. 9.30 rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem posiedzenia będą działania związane z walką z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Posiedzenie odbywa się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w formule telekonferencji – część uczestników będzie się łączyła zdalnie.

9:40 -  W Krakowie przygotowano kolejne miejsce dla zbiorowej kwarantanny. To ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Grochowej. Jest już gotowy na przyjęcie pierwszych osób. Trafią tu osoby, które wróciły z zagranicy i nie mogą odbyć kwarantanny w swoich domach lub miały kontakt z osobą z podejrzeniem zakażenia i same mogą zarażać.

9:38 - Wypłata świadczeń socjalnych, takich jak 500 plus i trzynastej emerytury, nie jest zagrożona przez wprowadzenie ustawy o Tarczy Antykryzysowej - zapewnił w czwartek w Radio Plus wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. "Nie planujemy, nie rozmawiamy i nie zamierzamy ograniczać wydatków społecznych; one są niezwykle ważne, bo również w tej trudnej sytuacji, w jakiej się w tej chwili znajdujemy, pozwalają ustabilizować dochody ogromnej rzeszy Polaków. Dzisiaj mówienie o takich zmianach byłoby całkowicie nieodpowiedzialne" - powiedział Sasin, odpowiadając na pytanie, czy rząd zamierza ograniczyć wypłatę 500 plus i trzynastej emerytury.

9:32 - Na granicy ze Słowacja w czwartek w Barwinku (Podkarpackie) na wjazd do Polski kierowcy tirów oczekują w kolejce ok. 1,5 godziny. W Chyżnem (Małopolskie) ruch odbywa się na bieżąco. Pogranicznicy w Chyżnem zawrócili siedmiu cudzoziemców, którzy chcieli wjechać wbrew przepisom do Polski.

9:30 - Będziemy zmieniali ustawę o Radzie Ministrów, m.in. po to, żeby posiedzenia rządu mogły się odbywać w formule telekonferencji, żeby to była typowa Rada Ministrów, bo w tej chwili to jest obarczone pewnym kłopotem - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

9:25 - Czas oczekiwania na przekroczenie polsko-niemieckiej granicy w Kołbaskowie w czwartek rano wynosił osiem godzin, w Krajniku Dolnym natomiast - kilkanaście minut – poinformowała PAP Straż Graniczna. W Świnoujściu ruch odbywa się na bieżąco. W środę na przejściach granicznych na Pomorzu Zachodnim skontrolowano łącznie 6,5 tys. osób, z czego przeszło 170 zawrócono – poinformował PAP w czwartek rano rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak.

9:21 - Urząd miasta i gminy Skawina (Małopolskie) uruchomił aplikację eSkawina, za pomocą której informuje o działaniach na rzecz walki z koronawirusem. Urzędnicy zachęcają młodzież do ściągnięcia aplikacji swoim dziadkom. „Zostań w domu i ściągnij babci apkę eSkawina” – to hasło skawińskich urzędników skierowane do młodych ludzi w związku z uruchomieniem aplikacji eSkawina.

9:19 - Rząd działa zakładając kilka scenariuszy w związku z koronawirusem. Musimy liczyć się także ze scenariuszem najgorszym, który zakłada rząd brytyjski, czyli trwaniem epidemii do wiosny przyszłego roku - mówi wicepremier Jarosław Gowin. Z przygotowanego na zlecenie brytyjskiego rządu dokumentu wynika, że koronawirusem zarazić się może nawet 80 procent mieszkańców, z czego 15 procent będzie wymagało hospitalizacji.

9:10 - Ulice w uzdrowiskach są puste. fot: Damian Radziak. CAŁĄ GALERIĘ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

9:06 - Podpisałem decyzję, która umożliwi Wojsku Polskiemu udzielanie pomocy policji; żołnierze będą wspierać funkcjonariuszy na przejściach granicznych - poinformował w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, decyzja umożliwia też pomoc policji w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny.

9:03 - MZ: Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 305

8:50 - Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 305. Nowe przypadki dotyczą sześciu osób z woj. śląskiego, sześciu z woj. łódzkiego, trzech z woj. lubelskiego i po jednej osobie z woj. opolskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego.

8:45 - Przepustowość laboratoriów prowadzących badania na koronawirusa to w tej chwili co najmniej 3 tys. próbek na dobę; wykonywanych jest teraz średnio 1200, 1500 - powiedział w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski.

8:40 - MZ: Liczba osób u których potwierdzono koronawirusa przekroczyła 300; jest 18 nowych przypadków.

8:31 - Leki obniżające gorączkę nie służą do profilaktyki przeciwwirusowej - powiedział PAP prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu, od kilkudziesięciu lat zajmujący się badaniem gorączki. Przestrzegł przed stosowaniem takich środków, jako budujących odporność na wirusy, gdyż działają one odwrotnie WIĘCEJ

8:24 - Pacjenci z chorobami, które wymagają stosowania leków immunosupresyjnych, powinni kontynuować terapię w czasie trwania pandemii COVID-19 – przekonują klinicyści na łamach pisma „Clinical Gastroenterology and Hepatology” WIĘCEJ

7:56 - Pacjenci z chorobami układu oddechowego, które powodują duszność, świsty oddechowe i problemy z funkcjonowaniem płuc, są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby COVID-19 – wynika z najnowszej analizy opublikowanej przez stronę internetową MedRxiv, poświęcona badaniom naukowym WIĘCEJ

7:51 - Trzebinia: Oszustka oferowała do sprzedaży „domowe testy na koronawirusa” WIĘCEJ

7:41 - MON: żołnierze pomogą policjantom w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Na stronach internetowych Dziennika Urzędowego Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowano, że MON polecił "wydzielić do pomocy policji, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej". Wykonywanie tych zadań następuje od dnia jej ogłoszenia, czyli od północy 19 marca. WIĘCEJ

7:38 - GIS: na świecie ponad 194 tys. przypadków COVID-19, 7,8 osób zmarło WIĘCEJ

7:23 - Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta NFZ, którzy dyżurują pod bezpłatnym numerem 800 190 590 i udzielają informacji ws. koronawirusa, otrzymują wiele pytań dotyczących funkcjonowania sanatoriów. Fundusz opublikował te najczęstsze wraz z odpowiedziami.

 

Relacja z 18.03.2020 r.

Relacja z 17.03.2020 r.

Relacja z 16.03.2020 r.

Relacja z 15.03.2020 r.

Relacja z 14.03.2020 r.

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię