Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

MZ i NFZ przekazały zalecenia ws. koronawirusa placówkom mającym oddziały zakaźne

  • Aktualności
  • date_range Wtorek, 2020.01.28 15:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:24 )
Minister zdrowia Łukasz Szumowski i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski wydali zalecenia placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych ws. procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

Fot. PAP/EPA/YUAN ZHENG

Resort informuje, że osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała i mają objawy, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinny zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania.

Do szpitala w Krakowie trafił mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa. Mężczyzna zgłosił się na SOR w Olkuszu z objawami grypy. Poinformował, że kilka dni temu wróci z Chin. Aby potwierdzić lub wykluczyć zarażenie koronawirusem przewieziono go do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Zalecenia przewidują m.in., że skierowanie w przypadku spełniania powyższych przesłanek nie jest wymagane. Na stronie ministerstwa opublikowano we wtorek wykaz oddziałów zakaźnych, do których pacjenci w uzasadnionych przypadkach powinni się zgłaszać.


Józefa Szczurek-Żelazko: Jest sytuacja kryzysowa związana z koronawirusem, ale nie ma co ulegać panice

Ministerstwo akcentuje, że dotychczas w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.


Zobacz też: Kraków wolny od koronawirusa


Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przypomina, że w Polsce trwa sezon wzmożonej zachorowalności na grypę. "Stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem" – wskazał.


Prof. Krzysztof Pyrć: Czekamy na próbki, pracujemy nad fragmentami wirusa, wyhodowanymi syntetycznie

Zaznaczył, że grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak: temperatura ciała powyżej 38 stopni; ogólne złe samopoczucie; bóle mięśni i stawów; kaszel, katar i duszność zalecana jest wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Nowy koronawirus (2019-nCoV) prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w Wuhan (Chiny). Chińskie media poinformowały we wtorek rano czasu lokalnego, że liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła w Chinach do 106, a zarażonych nim są już tam ponad cztery tysiące osób. Nowy koronawirus jest już w kilkunastu innych państwach, w tym we Francji i w Niemczech.

 


"To tylko kwestia czasu, kiedy koronawirus dotrze także do Polski"


Początkowe objawy zakażenia tym wirusem to gorączka i suchy kaszel, po tygodniu mogą się pojawić zaburzenia układu oddechowego, wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne.

Według informacji ambasady RP w Chinach, w objętym kwarantanną mieście Wuhan i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli polskich; nie mamy doniesień o jakimkolwiek Polaku zarażonym koronawirusem. MSZ odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ostrzegając, że stale rośnie tam liczba zakażeń nowym koronawirusem.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził przekonanie we wtorek na spotkaniu z przedstawicielami władz ChRL w Pekinie, że Chiny są w stanie opanować rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa.


Główny Inspektorat Sanitarny wydał także zalecenia dla osób podróżujących. 

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej.

W przypadku kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny) przyleci do Polski:

wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;
w samolocie – będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia. 

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:

– gorączka powyżej 380C;

– kaszel;

– duszność.

podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

 

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Od 31 grudnia 2019 r. do 28 stycznia br. na całym świecie odnotowano 4 587 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 106 zgonów - wynika z komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego opracowanego na postawie danych ECDC oraz WHO. 6 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie geograficzne przypadków zachorowań, to w Chinach zarażonych osób w tym okresie było 4 528; w Tajlandii 14 osób; na Tajwanie 7 osób; po 5 zarażonych wirusem było w USA, Singapurze, Australii, po 4 osoby w Japonii, Korei Południowej, Malezji; we Francji 3 osoby; w Wietnamie 2 zarażone oraz jeden przypadek w Kanadzie, Nepalu, Sri Lance, Kambodży i w Niemczech. Zgony dotyczyły tylko mieszkańców Chin.


 

(RK,PAP, GIS)

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/suszarki-do-bielizny-praktycznym-rozwiazaniem-do-twojego-domu/

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię