"Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów - zobowiązanie takie nakłada na nas +ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej+" - informuje PAP rzecznik MK Krzysztof Haczewski.
W związku z tym miejskie muzeum postanowiło wprowadzić tzw. Dni dla Ziemi. W każdy poniedziałek grudnia wszystkie oddziały zostaną zamknięte, poza tradycyjną wystawą szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać w poniedziałki 5 i 26 grudnia, a także Rynkiem Podziemnym czynnym w poniedziałek 26 grudnia. W poniedziałki praca będzie się odbywała w systemie zdalnym. Wszystkie oddziały muzeum pozostaną zamknięte także 24, 25 i 31 grudnia.
Z kolei w dniach 19-26 grudnia nieczynna będzie Fabryka Emalia Oskara Schindlera, a od 19 do 25 grudnia - Rynek Podziemny. Zmieni się również harmonogram wystawy stałej "Kraków od początku, bez końca" w Pałacu Krzysztofory – w grudniu będzie czynna we wtorki, soboty i niedziele.
Krzysztof Haczewski dodaje, że w grudniu w muzeum obowiązywać też będą specjalne procedury, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Jedną z nich jest wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji.
"Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów" - przyznaje PAP rzecznik muzeum i dodaje, że zobowiązanie kierowników jednostek sektora finansów publicznych do zredukowania zużycia energii elektrycznej w budynkach o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019 w rzeczywistości wymaga od muzeum uzyskania oszczędności niemal dwukrotnie większych.
"Stawia to Muzeum Krakowa w niekorzystnej sytuacji – we wspomnianym okresie trwał remont Pałacu Krzysztofory, a zużycie energii było w nim zdecydowanie mniejsze niż obecnie (działają wystawa stała i wystawy czasowe), nie mieliśmy też jeszcze oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. W rzeczywistości w grudniu bieżącego roku musimy więc ograniczyć zużycie energii nie o 10, a o ok. 18 proc." - wyjaśnia Haczewski.
29 września Sejm uchwalił ustawę zamrażającą ceny prądu w 2023 roku, zgodnie z którą kierownicy jednostek sektora finansów publicznych od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. mają zredukować zużycie energii elektrycznej w zajmowanych budynkach, przez urządzenia techniczne itp. o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Po przyjęciu części poprawek Senatu ustawę przekazano Prezydentowi, który podpisał ją 13 października. Celem nowych przepisów jest "uruchomienie instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw domowych oraz zapewnienie im ceny energii elektrycznej na poziomie umożliwiającym opłacenie rachunków".
- A
- A
- A
Muzeum Krakowa ogranicza działalność z powodu oszczędności energii
Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia w funkcjonowaniu wszystkich oddziałów. W wybrane dni placówki pozostaną zamknięte, zespół przejdzie na pracę zdalną, na miejscu nie odbędą się także wydarzenia zewnętrzne.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:19
"Wyjątkowa miłość" - reportaż Ewy Szkurłat
-
15:07
Ratują ślady po żydowskich sąsiadach. Schody - reportaż Ewy Szkurłat
-
14:52
Koryznówka zmieni właściciela? Trwają negocjacje
-
14:33
Czy współczesna wrażliwość potrzebuje klauna? Herstoryczne ujęcie postaci cyrkowych
-
14:28
Populizm a prawo. „Najłatwiej jest zawołać: podnieśmy kary!”
-
14:25
"Schody" - reportaż Ewy Szkurłat
-
14:19
Zarządzanie najmem w Krakowie – kompleksowy przewodnik dla właścicieli nieruchomości
-
14:13
Jak wymienić walutę online?
-
14:08
Czy jazda na rowerze zimą jest bezpieczna?
-
14:05
Kto znajduje się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych?
-
13:11
Premiera na nowej narodowej scenie. Publiczność też gra tu rolę
-
13:00
"Australia" pierwszą premierą nowej narodowej sceny w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze