Dodatek węglowy jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 3000 złotych dla każdego gospodarstwa, które posiada piec ogrzewany paliwem stałym. Warunkiem koniecznym jest wpisanie się do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Od dziś każdy w swojej gminie może złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie.
Wniosek jest prosty do wypełnienia. Zawiera standardowe informacje odnośnie danych osobowych, oczywiście imię, nazwisko,PESEL, liczna osób zamieszkanych dane gospodarstwo, ponieważ to świadczenie jest wypłacane dla pierwszej osoby, która taki wiosek złoży, żeby nie było takiej sytuacji, że świadczenie jest wypłacane kilkakrotnie - mówiła Anetta Kucharska z Urzędu Gminy Zabierzów.
Na dodatek węglowy czekało bardzo dużo osób, to dla nich dodatkowe wsparcie wobec wciąż rosnących cen węgla.
Wspomoże mnie finansowo przy zakupie węgla. Bo węgiel jest w tej chwili bardzo drogi. Teraz muszę zapłacić ok. 2 tys. za tonę ekogroszku, a wcześniej to było ok. 860 zł. Nie jesteśmy w stanie kupić opału za zarobione pieniądze. Potrzebujemy ok. 3 ton ekogroszku minimum. To ponad 7 tys. zł - mówili mieszkańcy gminy Zabierzów.
Wokół dodatku pojawiło się jednak kilka problemów. Wskazuje się, że będzie on wypłacany prawdopodobnie nie z budżetu państwa, a z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Poza tym, gminy, które dotychczas były nastawione na wymianę pieców i promowanie programów dotacyjnych, teraz muszą skupić się na jak najszybszej wypłacie dodatku.
Zdając sobie sprawę, jak bardzo pożądana jest ta kwota i jak bardzo mieszkańcy czekają na ten wniosek, w naszej ocenie wpłynie to niekorzystnie, ponieważ jako gmina tracimy argumenty, aby przekonać mieszkańców, aby te piece jednak wymieniali- mówiła Anetta Kucharska.
Wnioski o dodatek węglowy można składać do 30 listopada.