Ocieplenie 250 metrów bieżących elewacji może kosztować ponad 60 tysięcy złotych. To prawda, że program Czyste Powietrze Plus to nawet 79 tysięcy złotych dofinansowania dla najbiedniejszych rodzin. Tyle że to maksymalna kwota dofinansowania za wszystkie działania: wymianę starego pieca, termomodernizację budynku, i instalację fotowoltaiczną. Na samo ocieplenie domu można otrzymać do 40. tysięcy złotych. A styropian, choć lekki to do tanich nie należy:
Z tego co klienci przychodzą z tymi wnioskami, które składają do programu Czyste Powietrze, to najczęściej jest długość 15-16 tylko o najlepszych współczynnikach przewodzenia ciepła, czyli to są styropiany grafitowe, których cena przez ostatni rok wyskoczyła drugie tyle do góry - było 500 zł teraz troszkę potaniał, no ale to jest dalej 400 zł za metr sześcienny
- mówi Krzysztof Bogusz współwłaściciel składu budowalnego w podkrakowskich Liszkach.
Największa zmiana w programie to możliwość uzyskania części pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem prac, za kompleksowy remont blisko 40 tysięcy złotych.
Po podpisaniu umowy Wojewódzki Fundusz wysyła 50% dofinansowania dotacyjnego bezpośrednio konto wykonawcy, natomiast potem jeżeli beneficjent przedstawi nam wniosek końcowy o płatność, to wtedy pozostałe 50% trafia do finansowania
- wyjaśniał Robert Bażela z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie. Wnioski można wypełniać w internecie na rządowym portalu gov.pl w zakładce Nieruchomości i Środowisko, uzupełnić go podpisem kwalifikowanym lub wydrukować wniosek i zanieść go do siedziby funduszu, lub urzędu gminy.
Polski Alarm Smogowy ostrzega jednak, że zmiany w programie nie rozwiązują problemów, zwłaszcza osób najuboższych.
Andrzej Guła podkreśla, że osoba samotna, zarabiająca 2200 złotych miesięcznie nie zakwalifikuje się do żadnego z podwyższonych poziomów dofinansowania:
Taka osoba może otrzymać te 30% dotacji w ramach programu Czyste Powietrze, natomiast przy obecnych wysokich kosztach robót termomodernizacyjnych on za tę dotację nie będzie w stanie ocieplić, chociażby ścian zewnętrznych.
Czyste Powietrze ma uwzględnić inflację, ale dopiero od września. Jako pierwsza poinformowała o tym Rzeczpospolita. Kwoty dofinansowania będą waloryzowane:
To znaczy, że w tej chwili wprowadzono taką niedoróbkę i we wrześniu będzie potrzebna kolejna zmiana. Takich zmian nie można wprowadzać na raty, te zmiany powinny być wprowadzone od razu. Tym bardziej że te zmiany, o które my apelujemy do premiera, nie dotyczą tylko i wyłącznie struktury kosztów, poziomów dotacji, one również dotyczą poziomów dochodowych, które kwalifikują beneficjentów do poszczególnych progów dochodowych.
Na finansowanie programu Czyste Powietrze Plus państwo na razie przeznaczy miliard 800 milionów złotych. Dofinansowanie mogą otrzymać wyłącznie te osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 tysięcy złotych.