Zdjęcie grobu papieża Franciszka, fot. Vatican News
Zdjęcie grobu papieża Franciszka, fot. Vatican News
Uroczystości pogrzebowe papieża odbyły się w sobotę na placu Św. Piotra, a po nich Franciszek został pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej, która była szczególnie bliska papieżowi. Odwiedzał ją w każdym ważnym momencie swojego pontyfikatu. Papież był tam ponad 125 razy.
Franciszek osobiście uzgodnił szczegóły swojego pochówku, a wszystkie wskazówki pozostawił w ogłoszonym w poniedziałek testamencie.
Grób jest umiejscowiony w niszy pomiędzy Kaplicą Paulińską, gdzie znajduje się ukochana przez Franciszka ikona Maryi – Salus Populi Romani – oraz Kaplicą Sforzów. Jest to grób prosty, wykonany zgodnie z ostatnią wolą
papieża Franciszka. Znajduje się w ziemi, a na posadzce położona jest płyta nagrobna z jednym napisem: Franciscus.
Nad płytą na ścianie wisi kopia krzyża pektoralnego Franciszka. Całość wykonana jest w kamieniu pochodzącym z Ligurii, rodzinnych stron dziadków Franciszka, którzy wyemigrowali z Włoch do Argentyny.
Zdjęcie grobu papieża Franciszka, fot. Vatican News
Znak białej róży
Pierwsze zdjęcia nagrobka Franciszka pokazano z leżącą na nim białą różą. To nie jest tylko gest oddania szacunku zmarłemu. To jest także symbol więzi Franciszka z Teresą z Lisieux, świętą, do której zawsze zwracał się z prośbą o łaski i której wstawiennictwu powierzał trudności osobiste i innych.
Ten kwiat towarzyszył Jorge Mario Bergoglio przez całe życie. On sam mówił o nim w książce-wywiadzie El Jesuita, napisanej przez argentyńskich dziennikarzy Sergio Rubina i Francescę Ambrogetti. Autorzy, opisując bibliotekę ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires, zauważyli wazon pełen białych róż na półce, przed zdjęciem karmelitańskiej mistyczki, zmarłej w wieku zaledwie 24 lat w 1897 roku, kanonizowanej przez Piusa XI i ogłoszonej Doktorem Kościoła przez Jana Pawła II w 1997 roku.
"Kiedy mam problem", wyjaśnił przyszły papież dwóm dziennikarzom, "proszę świętego, nie o jego rozwiązanie, ale o wzięcie go do ręki i pomoc w zaakceptowaniu go, a jako znak prawie zawsze otrzymuję białą różę".
Msza w intencji papieża Franciszka
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego pierwszą z ośmiu mszy w okresie żałoby odprawił na placu Świętego Piotra o 10.30 dotychczasowy sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Tego dnia mija 11. rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, dokonanych przez Franciszka.
Serdecznie wspominamy naszego ukochanego papieża Franciszka. Do was, do nas wszystkich, do całego świata, papież Franciszek kieruje swoje pozdrowienie z nieba
- wskazał były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w homilii wygłoszonej podczas mszy św. w intencji zmarłego papieża.
Kard. Parolin pozdrowił młodzież, która przybyła na Jubileusz Nastolatków i była obecna na Mszy.