1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Wszyscy Polacy powinni płacić niższe niż obecnie podatki. Przede wszystkim należy opodatkować wielkie korporacje i wprowadzić wreszcie logiczny system podatkowy zamiast tysięcy wykluczających się wzajemnie i wymagających nieustannych interpretacji przepisów.

 

  1. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?

Przejście na emeryturę nie powinno być ściśle zależne od wieku a przede wszystkim od lat pracy. Niemniej jednak system emerytalny w naszym kraju jest zruinowany. Skok na OFE, wzmożone w ostatnim roku kontrole ZUS’u oraz coraz częstsze przypadki odmowy wypłaty świadczeń pod byle pretekstem wskazują jednoznacznie na brak pieniędzy w ZUSie. To jedno z największych wyzwań naszego pokolenia bo przeskoczenie na inny system emerytalny (np. na wzór kanadyjski) jest niemożliwe z dnia na dzień a rosnąca liczba naszych seniorów tylko czyni tą sprawę trudniejszą. Pomimo lat – mówiąc delikatnie – zaniedbań musimy zapewnić emerytury naszym dziadkom i rodzicom. Przy niestabilnej demografii najlepszy byłby system, w którym każdy pracuje na swoją emeryturę i docelowo należy zastanowić się nad takim rozwiązaniem ale ciężar i odpowiedzialność za grabieżczą politykę dotychczasowych rządów musi wziąć na swoje barki nasze pokolenie. Pomijając powyższe jesteśmy jednym z najdłużej (w wymiarze miesięcznym) i najciężej pracujących narodów Europy i dla wielu z nas 67lat to stanowczo za dużo. Zdaję sobie sprawę, że przy obecnym stanie finansów publicznych to pobożne życzenie ale Polacy powinni sami decydować kiedy przejść na emeryturę. Wszystko zależy od sprawności fizycznej i psychicznej. Nie bez znaczenia jest tu też wykonywany zawód.

 

  1. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Problemem nie jest nazwa a sposób funkcjonowania tej instytucji i sposób finansowania leczenia. Patologię najlepiej pokazuje ostatnio głośny przykład pani stomatolog, która musi oddać do NFZ kilka milionów zł, które wyłudziła wpisując na fundusz fikcyjne zabiegi pacjentom, którzy nawet do niej nie uczęszczali. Należy zastanowić się nad systemem, w którym płaci się za efekt leczenia oraz wprowadzić elektroniczne karty pacjenta, których pacjent używałby podczas wizyt tym samym potwierdzając je.

 

  1. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Nigdy nie należy rezygnować z własnej polityki monetarnej. Tzw. dobry moment wejścia do strefy euro (m.in. po dobrym kursie), o którym każdy miał okazję usłyszeć w mediach to pułapka. Takie rozwiązanie może wydawać się korzystne ale działa tylko w krótkiej perspektywie czasu. Jeśli przejdziemy na euro i przyjdą gorsze czasy to będzie za późno na powrót do złotówki a bez własnej polityki monetarnej będziemy bezbronni. Jednym z następstw byłyby koszty kredytów zależne wyłącznie od Europejskiego Banku Centralnego oraz brak możliwości pobudzania gospodarki przez obniżanie stóp procentowych i tym samym czynieniem naszych produktów bardziej konkurencyjnych na rynku międzynarodowym.

 

  1.  Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Należy rozgraniczyć pojęcia uchodźca, imigrant zarobkowy oraz imigrant socjalny. Uchodźca to osoba uciekająca przed wojną, a zatem jeżeli chodzi o uchodźców z Syrii to stali się nimi w momencie przekroczenia granicy swojego kraju. W obliczu upadającego mitu o uchodźcach media karmią nas informacją o imigrantach zarobkowych. Imigrant zarobkowy to osoba szukająca kraju w którym chce pracować, żeby zarabiać. Biorąc pod uwagę położenie ludzi napływających do Europy zastanawiające jest dlaczego nie są zainteresowani pobytem w krajach Europy Środkowej i części państw zachodu a jako kraj docelowy wybierają Niemcy i Szwecję? Odpowiedź tkwi w polityce socjalnej, która tam jest po prostu lepsza. Nie myślą o podjęciu pracy jako źródła dochodów. Mając na uwadze ten fakt mamy prawo  przypuszczać, że większość z tych osób to imigranci socjalni. 75 % wszystkich osób ubiegających się o Azyl stanowią dorośli mężczyźni w wieku poborowym. Tylko 25 % kobiety i dzieci a prasa norweska podaje, że tylko 20% uchodźców stanowią Syryjczycy. Słyszę głosy typu „bo mężczyzna najpierw jedzie ponieważ podróż jest męcząca dla kobiet i dzieci. Który mężczyzna w Polsce pozostawiłby żonę i dzieci na pewną śmierć? Czy nasi ojcowie i dziadkowie nie walczyli dla naszego kraju? Oni nie porzucali swoich rodzin! I to właśnie ci porzuceni, którzy zostali w strefie konfliktu wymagają największej pomocy a nie szturmujący Europę zdrowi mężczyźni w sile wieku.

 

  1. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Ustawodawca przewidział sytuacje, w których aborcja jest dozwolona (gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy badania prenatalne z dużym prawdopodobieństwem wskazują na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego) i tak powinno zostać. In Vitro nie powinno być zabronione ale też nie powinno być - w obecnym stanie finansów Państwa - finansowane z budżetu.

 

  1. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

W tej sprawie wstrzymuję się od głosu ponieważ nie znam szczegółów tej ustawy. Są setki naprawdę ważnych i poważnych problemów, którymi należy się wreszcie zająć. Takie potencjalne benefity ustawy jak np. możliwość wspólnego rozliczania się partnerów z podatku rozwiązać może wprowadzenie normalnego systemu podatkowego.

 

  1. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?

Gimnazja powinny zostać zlikwidowane. Należy powrócić do starego systemu 8-mio letniej podstawówki. Dzieci niechętnie rozstają się ze swoimi przyjaciółmi ze szkolnej ławy a zmiana szkoły i środowiska w okresie dojrzewania rodzi patologie. Nastolatkom wydaje się, że są już dorośli i to właśnie w gimnazjach zaczynają pojawiać się alkohol, dopalacze, narkotyki, seks i przemoc.

 

  1. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

To rodzice powinni o tym decydować bo oni jedyni znają swoje dziecko i wiedzą czy jest gotowe na rozpoczęcie nauki w wieku 6 czy 7 lat. Wybór powinien należeć wyłącznie do rodziców!

 

  1. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Przede wszystkim należy odpartyjnić media! Media upolitycznione nie zasługują na pojedynczą złotówkę! Wszystkie stanowiska powinny być obsadzane w drodze transparentnego konkursu. Sposób wyłaniania kandydatów został opisany w strategii Ruchu KUKIZ’15. Kiedy media zaczną realizować swoją misję możemy rozmawiać o opłacie audiowizualnej.