- A
- A
- A
Mija 5 lat od śmierci kardynała Franciszka Macharskiego
"Wielki Pasterz" miał 89 lat. Zmarł w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu. Był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. Kardynał Macharski został pochowany w Katedrze na Wawelu.Kard. Franciszek Macharski był niecodziennym hierarchą. Ujmował bezpośredniością, prostotą i niezwykłym poczuciem humoru. Gdy goszcząc z wizytą w parafii polskiej w Wiedniu został zagadnięty przez wiernych, że wcześniej znali go tylko z telewizji, a teraz mają przyjemność poznać osobiście, stwierdził z właściwym sobie uśmiechem, że niewiele stracili.
"W prowadzeniu kościoła był jego lojalnym i twórczym następcą. Ale też był bardzo oryginalny w tym co robił. Znał Kraków, wiedział, co się dzieje w mieście. I był bardzo przywiązany do kościoła krakowskiego, co niedzielę w intencji kościoła kardynał odprawiał uroczystą mszę" - wspomina siostra albertynka Dolorosa Kilnar, która jako pielęgniarka opiekowała się kardynałem Franciszkiem Macharskim przez ostatnie 5 lat.
Krakowianie i Polacy zawsze będą pamiętać jego obecność pod papieskim oknem 2 kwietnia 2005 roku, kiedy na wieść o odejściu Jana Pawła II, modlił się wraz z tysiącami ludzi, którzy przeżywali żal po odejściu papieża - Polaka. "Kardynał mówił, że w ogóle nie przyszło mu do głowy, by w chwili odchodzenia Ojca Świętego, pojechać do Watykanu i pomóc odejść przyjacielowi. Mówił, że nie wyobrażał sobie, żeby w takiej chwili zostawić swoje miasto i swój kościół" - wspomina siostra Dolorosa.
Drogi św. Jana Pawła II i kardynała Macharskiego skrzyżowały się dużo wcześniej tuż po wojnie. Największym duszpasterskim wyzwaniem dla kardynała Franciszka Macharskiego było objęcie Archidiecezji Krakowskiej po wyborze Kardynała Wojtyły na stolicę Piotrową.
Przeczytaj: Kardynał Franciszek Macharski we wspomnieniach dziennikarzy i słuchaczy Radia Kraków
Kard. Macharski pochodził z krakowskiej rodziny kupieckiej. Urodził się 20 maja 1927 r. Do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpił tuż po wojnie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Przez sześć lat był wikarym w kilkutysięcznej parafii w Kozach, gdzie do dziś wspominane jest jego całkowite oddanie innym ludziom i wyjątkowa osobowość. Potem studiował we Fryburgu Szwajcarskim. Studia zakończył doktoratem z teologii pastoralnej. Był ojcem duchownym, rektorem i wykładowcą w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym.
Objęcie archidiecezji krakowskiej po kard. Karolu Wojtyle nie było łatwe, ale Franciszek Macharski bardzo szybko zaskarbił sobie przychylność i sympatię wiernych. Był twórczym kontynuatorem poprzednika. Przeprowadził kościół krakowski obronną ręką przez lata 80., odważnie stając w obronie represjonowanych i ich rodzin. „Było wiele trudnych spraw, z którymi musiał się zmierzyć, np. związanych z budową kościołów. Dzięki niemu był prawdziwy i niespotykany boom budowlany” - wspominał w jednym z wywiadów bp Tadeusz Pieronek. „Wśród niełatwych zadań była także organizacja papieskich pielgrzymek i ogromna praca duszpasterska dotycząca także podziału administracyjnego Kościoła w Polsce” - dodaje.
Kard. Franciszek Macharski Archidiecezją Krakowską kierował przez niemal 27 lat - od grudnia 1978 do czerwca 2005 r. Wspierał wiele dzieł charytatywnych, rozbudował działalność Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Dla ludzi potrzebujących mógł zrobić naprawdę wiele - na przykład - jak wspomina ksiądz Tadeusz Isakowicz- Zaleski - kardynał Franciszek wziął udział w sesji fotograficznej do charytatywnego kalendarza Fundacji imienia Brata Alberta, z którą był zaprzyjaźniony.
Jednym z ukochanych miejsc kardynała było sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, którego budowę zainicjował i doprowadził do konsekracji przez Jana Pawła II, który zawierzył wtedy cały świat bożemu Miłosierdziu. Jak bliska była mu ta idea świadczyć może fakt, że jako zawołanie biskupie przyjął przed laty słowa: „Jezu, ufam Tobie!”. To dzięki jego osobistemu zaangażowaniu powstało wiele dzieł miłosierdzia: od domów samotnej matki, przez rodzinne domy dziecka, po zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych. Podczas swej posługi biskupiej kard. Macharski ustanowił ponad 200 nowych parafii i wyświęcił ok. 1000 kapłanów.
Kard. Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 roku w wieku 89 lat. Trumna z jego ciałem została złożona w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława w Katedrze na Wawelu. Kard. Macharski spoczął obok swojego wielkiego poprzednika księcia kard. Adama Stefana Sapiehy (1867-1951).
(RK/Anna Łoś/PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:05
PŚ w skokach - Polacy na piątym miejscu w Zakopanem, wygrali Austriacy
-
18:01
Szef MON: Polska powinna być transatlantykiem
-
17:10
Luk Perceval o spektaklu "Seks, hajs i głód, kronika rodzinna według Emila Zoli": pytam, jak to możliwe, że żyjemy w takim świecie
-
16:07
Mieszkańcy o eksplozji w Zakładach Azotowych w Tarnowie: "Olbrzymi wybuch i łuna na niebie"
-
15:18
Dobra wiadomość na początek ferii. Otwarta trasa w Kotle Gąsienicowym
-
15:04
Śmiertelne potrącenie w Rząsce koło Krakowa. Wstrzymany był ruch kolejowy w obu kierunkach
-
14:42
Podłęże-Piekiełko: z Gdowa do Krakowa w mniej niż 30 minut
-
14:08
PŚ w snowboardzie: Aleksandra Król-Walas trzecia w Bansku
-
13:30
Tragedia w Czchowie. Podczas prac w lesie zginął mężczyzna
-
22:30
Nie jesteśmy już Robinsonami Cruzoe. Zjadamy z pazerności
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze