Międzynarodowy Dzień Pszczół. Święto, które powinno być postawione i osławione na równi z najważniejszymi świętami w roku. Dlaczego? Dlatego, że pszczoły są warunkiem naszego być albo nie być, są nam niezbędne. Na co dzień nawet ich nie zauważamy, a jeśli już to budzą w nas raczej negatywne emocje, opędzamy się od nich jak od jakiegoś złego biesa. Ileż to razy niepewnie wodziliśmy wzrokiem za latającym wokół nas małym, bzyczącym, włochatym owadem, który jako posiadacz jadowitego żądła wzbudza w nas wewnętrzną panikę i nerwowe ruchy.
W życiu tak to już jest, że największy strach wzbudza w nas niewiedza. Gdybyśmy zdali sobie sprawę jak ważnym elementem naszego życia, a nawet w pewnym sensie jego warunkiem są pszczołowate, z pewnością inaczej byśmy podchodzili do tych stworzeń. W Polsce żyje 470 gatunków pszczołowatych, najbardziej znane to trzmiel, pszczoła miodna. To niezwykle pożyteczne owady, zapylają większość roślin, tym samym umożliwiając roślinom wydanie owoców. Około 78% gatunków roślin to rośliny owadopylne. Gdyby nie pszczoły te rośliny nie mogłyby wydawać owoców lub też ich zbiory byłyby niewielkie. Owady wydają się niepozorne, ale bez nich przyroda nie wyda obfitych plonów, a to będzie skutkować brakiem żywności. Trudno w to uwierzyć w XXI wieku, ale to naprawdę realne.
W ostatnich latach tak na świecie jak i w Polsce masowo giną pszczoły. Dzieje się tak na skutek skażenia środowiska, stosowanie sztucznych środków ochrony roślin i ich nieumiejętne dawkowanie, różnego rodzaju chorób pszczół. Zawładnęliśmy terenami należącymi do natury, coraz łapczywiej i bez zastanowienia urbanizujemy zielone tereny, wycinamy drzewa, niszczymy naturalne ostoje przyrody, w swej krótkowzroczności i wygodnictwie rozpylamy na życiodajne rośliny chemię. Stop! Zatrzymajmy się na chwilę i uświadommy sobie skutki naszych działań. To nie żarty! Tak samo nie wierzymy, ze może nam zabraknąć wody, a przecież już w niektórych regionach Polski jest to już problemem.
Nie jest jeszcze za późno by to zmienić i jest kilka prostych sposobów, które każdy z nas może zastosować by pomóc odrodzić się pszczołom. Oto kilka z nich: - Pamiętacie jak w szkole budowaliśmy karmniki dla ptaków? W równie prosty sposób możemy zbudować gniazdo dla pszczół, które możemy wywiesić w suchym miejscu na działce czy balkonie. Wystarczy w kawałku pnia wywiercić na wylot otwory i powiesić w odpowiednim miejscu lub związać garść pustych w środku rurek trzcinowych. To świetne miejsca na gniazda dla pszczół.