6 lutego trafi do Polski pierwszych 120 tysięcy dawek szczepionki firmy Astra Zeneca, a następnie do końca lutego dostarczonych ma być około miliona sztuk tej szczepionki - mówił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
W piątek 12 lutego rozpoczną się szczepienia, które według szacunków ministra mogą skończyć się w lutym.
"Jeśli chodzi o nauczycieli powyżej 60. roku życia, to oni są zakwalifikowani do grupy seniorów i dopiero wtedy będą szczepieni wraz ze swoją kohortą wiekową. W tej chwili szczepimy nauczycieli do 60. roku życia, są wystawiane skierowania i ta grupa, podobnie zresztą jak funkcjonariusze policji i kolejne grupy poza seniorami, będą mogły korzystać ze szczepionki AstraZeneca" - poinformował Dworczyk.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był pytany, czy od poziomu wyszczepialności nauczycieli uzależnia powrót dzieci klas starszych do szkół.
"Jeśli chodzi o nauczycieli klas I-III i pozostałych, w pierwszej kolejności, w przyszłym tygodniu, chcemy kierować ofertę szczepień dla tych nauczycieli, którzy dziś pracują już w trybie nauki stacjonarnej, a zatem są to nauczyciele klas I-III, wszyscy, którzy są ujęci w planie lekcji i w trybie stacjonarnym pracują. Natomiast w kolejnych tygodniach będziemy mogli szczepić kolejne grupy nauczycieli z klas wyższych IV-VIII oraz z klas szkół ponadpodstawowych" - poinformował Czarnek.
Podkreślił, że powrót do szkół nie jest uzależniony od szczepień, a decyzja ta zależy od "wielu czynników".
"Nie uzależniamy powrotu do szkół od zaszczepienia nauczycieli, tak jak nie uzależnialiśmy powrotu do szkół klas I-III od zaszczepienia nauczyciel klas I-III. Decyzja o tym, czy kolejne roczniki uczniów wrócą do szkół, decyzja, która będzie podejmowana na najwyższym szczeblu przez premiera, zależy od wielu czynników, w tym od tego, co dziś dzieje się w szkołach, od tego, czy dziś nie rozprzestrzenia się koronawirus wśród dzieci i nauczycieli, od tego, jakie będą wyniki testów, które będą przeprowadzane w przyszłym tygodniu" - mówił Czarnek.
Jak dodał, "to są wszystkie czynniki, które razem będą brane pod uwagę, również przez epidemiologów i wirusologów, którzy będą wydawali opinię w tej sprawie dla premiera Mateusza Morawieckiego".
Osoby, które chorują na choroby przewlekłe, są się w grupie 1b, czyli przewidzianej do szczepienia zaraz po seniorach. Otrzymają szczepionki Pfizera lub Moderny – powiedziałMichał Dworczyk.
Dworczyka zapytano w czwartek na konferencji prasowej, czy chorzy onkologiczni mają szansę na wcześniejsze zaszczepienie.
"Jasno ustaliliśmy, że w pierwszym etapie szczepień – to jest grupa 1b, która jest przewidziana do szczepienia zaraz po seniorach" – odpowiedział szef KPRM.
Wyjaśnił, że w grupie tej są osoby z przewlekłymi chorobami, nie tylko pacjenci onkologiczni.
Mówił, że zostaną one zaszczepione niezwłocznie po dostawie szczepionek.
"Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej ta grupa będzie szczepiona szczepionkami firmy Pfizer lub Moderna" – poinformował Dworczyk.
Następnie szczepieni będą przedstawiciele grupy 1C, czyli najważniejszych dla funkcjonowania państwa służb jak policjanci, ratownicy czy strażacy.
PAP/IAR/jgk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.