Ministerstwo odniosło się do wypowiedzi posłów PSL-Koalicji Polskiej, która zaapelowała do ministra edukacji Przemysława Czarnka o raportowanie przygotowań do roku szkolnego.
Zdaniem KP resort powinien był wcześniej przygotować akcję szczepień młodzieży szkolnej. Posłowie pytali także o pomoc uczniom, których wyniki obniżyły się w trakcie nauki zdalnej, o wsparcie psychologiczne i o zmiany w podstawie programowej, której w dużej części nie udało się zrealizować w warunkach pandemii.
"Przygotowujemy się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego w trybie stacjonarnym. Już od początku wakacji informujemy o naszych działaniach dotyczących bezpiecznego powrotu uczniów do szkół. Jesteśmy w kontakcie ze szkołami, nauczycielami i rodzicami" – zapewniła rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska, komentując dla PAP wystąpienie posłów.
Podkreśliła, że "jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne" – rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19, a akcja informacyjna została powtórzona 18 sierpnia.
Przypomniała, że na początku resort poinformował o swoich działaniach w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii, na który składają się cztery programy mające na celu pomoc uczniom po długotrwałym okresie nauki zdalnej.
"Pod koniec lipca podczas konferencji prasowej informowaliśmy o podejmowanych wspólnie z MZ, GIS, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz innymi instytucjami działaniach, które w znaczny sposób przyczynią się do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwią bezpieczną naukę w szkołach, placówkach w czasie pandemii. Od początku sierpnia szkoły otrzymują sukcesywnie materiały dotyczące bezpiecznego powrotu uczniów do nauki po wakacjach" – wyliczyła.
Przypomniała też, że MEiN przeznaczyło ponad 100 mln zł na środki bezpieczeństwa. Szkoły i przedszkola otrzymają płyn dezynfekujący, rękawiczki i maseczki. Do szkół trafią też stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku.
"Po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne. Będą to to filmiki edukacyjne, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu, opracowane przez ORE we współpracy z MZ, GIS i konsultowane z Radą Medyczną" – zapowiedziała Ostrowska.
Dodała, że od 15 sierpnia Ośrodek Rozwoju Edukacji prowadzi szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej.
"Dyrektorzy szkół zostaną zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związane z przeciwdziałaniem COVID-19 i profilaktyką chorób zakaźnych na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły" – zapowiedziała. Szkolne programy mają być monitorowane przez kuratorów.
"W ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami oraz spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online skierowane do dyrektorów szkół, w których będą uczestniczyli przedstawiciele podmiotów leczniczych. Konferencje będą dotyczyły programu szczepień nastolatków" – zapowiedziała Ostrowska.
"Doceniamy zainteresowanie posłów Koalicji Polskiej przygotowaniami do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Temat ten jest jednym z naszych priorytetów, dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że posłowie KP zaczęli również troszczyć się o bezpieczny powrót uczniów po wakacjach do szkół" – oświadczyła