Mediacje medyczne mogą pomóc w przypadku konfliktu pomiędzy pacjentem a placówką medyczną albo personelem medycznym. Pacjenci w postępowaniach sądowych domagają się uzyskania kompleksowej informacji na temat leczenia, przeprowadzonych terapii, ale również oczywiście też przeproszenia oraz zapobiegania błędom w przyszłości. Te cele mogą być skuteczni osiągnięte w mediacji. Mediacja jest lepszym miejscem na dyskusję o tych ważnych kwestiach bez presji czasowej i w bezpiecznej atmosferze
- mówi Agnieszka Ziernicka, Mediator w Sądzie Okręgowym w Krakowie oraz w Centrum Mediacji przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Warto pamiętać, że składając pozew w sądzie, trzeba sprecyzować roszczenie. Mediacje to rozmowa, w której nie jest poruszana kwestia, czy został popełniony błąd. Jest to postępowanie poufne, czyli zarówno pacjent może się czuć komfortowo, jak i lekarz, który od ławy sądowej woli poufną rozmowę.
Jak podkreśla adwokat Cezary Rogula, mediacja pozwala na osiągnięcie takiego rezultatu, jaki możemy uzyskać w sądzie.
Jeżeli ugoda podlega zatwierdzeniu przez sąd, to w pewnym uproszczeniu może stać się tytułem wykonawczym, więc zakresie na przykład zadośćuczynienia staje się wykonana i dobrowolność mediacji, którą mamy na początku, potem już staje się przymusem, faktycznie taka ugoda musi zostać wykonana
- mówi Cezary Rogula.
Mediacje mogą być korzystną formą rozwiązania konfliktu także dla lekarza - sprawa nie jest nagłaśniana, a medyk nie traci reputacji. W mediacji można załatwić wszystkie sprawy finansowe, nie można jednak ustalić odpowiedzialności karnej - w tej kwestii może orzec jedynie sąd.