Szef MEN na konferencji prasowej podziękował nauczycielom, rodzicom i uczniom za przystosowanie się do nowej sytuacji związanej z nauczaniem na odległość. "Wiem, że nie zawsze to jest łatwe, ale okazuje się, że byliśmy w stanie to zrobić. Robimy to podobnie jak inne państwa na świecie" - powiedział Piontkowski. Dodał, że ze względów zdrowotnych ograniczone są kontakty między ludźmi i dlatego - jak mówił - przedłużony został okres zawieszenia szkół i przedszkoli.

Minister zwrócił się do ósmoklasistów i maturzystów: "Kochani, wiemy, że macie ogromny stres. Nie wiecie, kiedy ten egzamin się odbędzie, nie wiecie, w jaki sposób się do tego przygotowywać, ale my także się do tego przygotowujemy. Stąd wyraźnie mówimy, że ze względów zdrowotnych dziś odkładamy termin egzaminów, przekładamy go na inny czas".

"Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę do przygotowania do egzaminów maturalnych, ósmoklasisty, zawodowych i innych, dlatego z dużym wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym, miesięcznym nawet, poinformujemy o tym, kiedy ten nowy termin się odbędzie" - dodał szef MEN.

Podkreślił, że jest to czas szczególny, "kiedy uczniowie w inny sposób kontaktują się z nauczycielami, zdobywają nową wiedzę i umiejętności, mogą także wykorzystać ten dodatkowy czas do przygotowania się do swoich egzaminów".

Egzamin ósmoklasisty miał być przeprowadzony w dniach od 21 do 23 kwietnia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

Od 2 do 8 kwietnia Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne publikowały na swoich stronach internetowych arkusze próbnych egzaminów maturalnych. One również były pobierane przez uczniów i samodzielnie rozwiązywane przez nich w domach, następnie przesyłane do nauczycieli. Zasady oceniania arkuszy próbnych egzaminów maturalnych mają zostać podane do publicznej wiadomości 15 kwietnia. Matury miały rozpocząć się 4 maja. Sesja pisemnych miała potrwać do 21 maja, a ustnych do 22 maja.

Od 12 marca zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach są zawieszone. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek o przedłużeniu zamknięcia szkół do 26 kwietnia. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

 

Szef MEN: będziemy zalecali dyrektorom, aby świadectwa przekazywać w formie elektronicznej

Nie ma powodu do przedłużenia roku szkolnego; będziemy zalecać, żeby przekazywać świadectwa formą elektroniczną - mówił w czwartek szef MEN Dariusz Piontkowski.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek kolejne przedłużenie obowiązujących w Polsce obostrzeń w czasie epidemii koronawirusa m.in. dotyczące zamknięcia szkół. Szef MEN przekazał, że ze względów zdrowotnych odłożone zostaną matury i egzamin ósmoklasisty, a z co najmniej 3-tygodniowym wyprzedzeniem będzie informacja o nowym terminie.

Piontkowski został zapytany, w jaki sposób zostanie rozwiązania kwestia zakończenia roku szkolnego i świadectw oraz czy przewiduje się wydłużenie roku szkolnego, odpowiedział: "Na razie nie ma takiego powodu. Świadectwa także można odbierać w terminie późniejszym. Nie musi być to dzień zakończenia zajęć".

"Będziemy także zalecali dyrektorom, aby świadectwa mogli przekazywać uczniom w formie elektronicznej" - powiedział szef MEN.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)