Nie ma szczególnych wytycznych, choć dobrze by pomysł nawiązywał do kultury i tradycji regionu - mówi Patrycja Czak - dyrektor pionu promocji i marketingu Igrzysk.
Trzeba pamiętać specyfice regionu, charakterze i kolorach. Maskotka musi też żywo odwoływać się do idei igrzysk - żeby najmłodsi poczuli emocje sportowe. Może to być rysunek, projekt graficzny, wyklejanka. Szukamy pracy niesztampowej - dodaje w rozmowie z Radiem Kraków.
W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Spośród nadesłanych prac zostaną wybrane trzy. Następnie głos w sprawie ostatecznego wyboru postaci promującej igrzyska będą mieli internauci i komisja konkursowa. Zwycięzca będzie miał zaszczyt towarzyszyć maskotce w ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk - a to tylko jedna z nagród z całego zwycięskiego pakietu.
„Zapewniamy też nagrody-gadżety. Maskotka pojawi się wszędzie: na breloczkach, ale i w social mediach. A później także zapisze się na kartach historii polskiego i międzynarodowego sportu” - dodaje Patrycja Czak.
Na jakim etapie jest teraz organizacja Igrzysk? Mimo doniesień o problemach z niektórymi zaplanowanymi inwestycjami - o których informowaliśmy także na antenie Radia Kraków - impreza nie jest zagrożona. „Nieprzypadkowo gospodarzem jest województwo małopolskie, które już teraz posiada świetne zaplecze sportowe i infrastrukturalne i taką imprezę jak Igrzyska Europejskie rozegrać moglibyśmy choćby jutro” - zapewnia prezes spółki Marcin Nowak.
Nowak zapowiada, że w tej chwili lista dyscyplin obejmuje 27 pozycji, jednak nie jest ostateczna. „Co trzeci sport będzie w randze mistrzostw Europy. Oznacza to tyle, że wynegocjowaliśmy z europejskimi federacjami, że w przyszłym roku zrezygnowały z organizacji własnych imprez kosztem naszej. Czyli te mistrzostwa odbędą się u nas. W ponad 95% będą kwalifikacje do Paryża, a to pokazuje, że do Krakowa w przyszłym roku przyjadą po prostu najlepsi sportowcy” - tłumaczy Nowak.
Ostateczna lista dyscyplin zostanie podana prawdopodobnie w połowie października.