Edytuj
share
Małopolskie uzdrowiska - czym oddychają mieszkańcy i turyści w Krynicy-Zdroju i Piwnicznej-Zdroju?
Podsumowanie ostatniego etapu akcji „Małopolska bez smogu”
Fot. Agnieszka Lompart-Porębska, Urząd Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój
Od 7 do 20 grudnia, w ramach ostatniego etapu akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy przy wsparciu województwa małopolskiego, przenośne pyłomierze badały jakość powietrza w dwóch małopolskich uzdrowiskach: Krynicy-Zdroju i Piwnicznej-Zdroju. Okres pomiarowy objął 11 pełnych dób, w których trakcie norma dobowa dla pyłu zawieszonego PM10 została przekroczona dwa razy w Piwnicznej (14 i 15 grudnia 2021 r.). W tym okresie (13- 14 grudnia), w niektórych małopolskich powiatach, mieliśmy do czynienia z przekroczeniem poziomu informowania oraz ryzykiem wystąpienia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10, co było związane
z warunkami pogodowymi utrudniającymi rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, powstałych w wyniku spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych. W Krynicy-Zdrój w badanym terminie norma dobowa nie została przekroczona.
W czasie trwania monitoringu zaobserwowano duże zróżnicowanie w stężeniach pyłu. Najwyższe stężenia zostały zanotowane wieczorem i w nocy, co jest ściśle związane z wykorzystywaniem paliw stałych do ogrzewania domów. Maksymalna wartość stężenia średnio godzinowego wyniosła 49 µg/m3 w Krynicy-Zdroju (15 grudnia, średnia z okresu 00:00-01:00) oraz 116 µg/m3 w Piwnicznej - Zdroju (14 grudnia, średnia z okresu 16:00-17:00). Przy czym dla obu miejscowości, dzienne piki stężeń wypadały na okres godzin 16 – 24, co najprawdopodobniej jest związane z powrotem mieszkańców z pracy oraz ogrzewaniem budynków przed nocą.
W Krynicy, poza kilkoma pikami, jakość powietrza według indeksu CAQI utrzymywała się w granicach poziomu „bardzo dobry”. Dla Piwnicznej wartość indeksu znajdowała się w granicach „bardzo dobry-średni”. Średnie stężenie za cały okres pomiarowy dla Krynicy-Zdroju wyniosło 18,7 µg/m3 , a dla Piwnicznej-Zdroju – 31,3 µg/m3
Dane pomiarowe porównano z najbliższą stacją referencyjną GIOŚ, znajdującą się w Nowym Sączu.
Wykres dla najbliższej stacji GIOŚ w Nowym Sączu:
Wykres dla najbliższej stacji GIOŚ w Nowym Sączu
Wykresy dla Krynicy-Zdroju:
Wykres 1: Średnie godzinowe stężenia pyłu PM10 w Krynicy-Zdroju w okresie od 6.12.2021 do 20.12.2021
Wykres 2: Średnie dobowe stężenia pyłu PM10 w Krynicy-Zdroju w okresie od 6.12.2021 do 20.12 2021
Wykresy dla Piwnicznej Zdroju:
Wykres 3: Średnie godzinowe stężenia pyłu PM10 w Piwnicznej-Zdroju w okresie od 6.12.2021 do 20.12 2021
Wykres 4: Średnie dobowe stężenia pyłu PM10 w Piwnicznej-Zdroju w okresie od 6 do 20.12.2021
W Piwnicznej-Zdroju, podobnie jak wcześniej w Nowym Targu i Czernichowie, ustawiona została również specjalna instalacja - kilkumetrowy model ludzkich płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii. Podczas akcji płuca „oddychały” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrowały zawieszone w nim zanieczyszczenia. Wystarczy porównać zdjęcia instalacji z kolejnych dni akcji, aby zobaczyć zmianę koloru płuc spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym.
Instalacja płuc w Piwnicznej-Zdroju w trakcie trwania akcji. Fot. Agnieszka Lompart-Porębska, Urząd Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój
* Dane i podsumowanie wyników opracowane przez Polski Alarm Smogowy.
Harmonogram akcji „Małopolska bez smogu”:
- 12.11 do 23.11: pomiary jakości powietrza w Mogilanach (pyłomierz) i Czernichowie (pyłomierz + mobilny model płuc),
- 24.11 do 6.12: pomiary jakości powietrza w Czarnym Dunajcu (pyłomierz) i Nowym Targu (pyłomierz + mobilny model płuc)
- 7.12 do 20.12: pomiary jakości powietrza w Krynicy-Zdroju (pyłomierz) i Piwnicznej-Zdroju (pyłomierz + mobilny model płuc).
- 20 grudnia - debata podsumowująca akcję.
Organizatorzy akcji:
Partner główny:
Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Mogilany, Czernichów, Miasto Nowy Targ, Czarny Dunajec, Krynica-Zdrój i Piwniczna-Zdrój.