"Chodzi o wyłonienie sześciu dodatkowych wyjazdowych zespołów szczepiących: dwóch w krakowskim obszarze metropolitalnym oraz po jednym w subregionie tarnowskim, sądeckim, podhalańskim i w Małopolsce Zachodniej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 lutego" - poinformowała rzeczniczka małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień.
Zespoły te będą wsparciem dla już istniejących zespołów mobilnych, jakie powinien posiadać każdy populacyjny punkt szczepień. W Małopolsce jest ich obecnie blisko 500.
Personel mobilnych zespołów szczepień odpowiada za podanie preparatów tym osobom, których stan zdrowia nie pozwala na pojawienie się w gabinecie lekarskim. Dotyczy to obłożnie chorych np. pacjentów leżących. Pozostałym, którzy są w stanie opuścić dom, ale mają problem z transportem, wsparcie zapewniają samorządy lokalne.
Do tworzenia mobilnych zespołów szczepień mogą zgłaszać się placówki, które nie prowadzą jeszcze populacyjnych szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszeństwo przysługuje tym lecznicom, które posiadają aktywne zespoły ratownictwa medycznego oraz tzw. szpitalom węzłowym, umieszczonym na wykazie Ministerstwa Zdrowia.
Za każde szczepienie pacjenta w domu przez zespół mobilny Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci 141 zł. Dla chorego szczepienie jest darmowe. Podawanie preparatów odbywa się zgodnie z kolejnością ustaloną w ramach Narodowego Programu Szczepień. Obecnie trwają szczepienia osób 80 plus i 70 plus.
PAP/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.