Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel przypomniał, że 11 listopada jest w Miejscu Pamięci Auschwitz dniem podwójnie symbolicznym. W środę minęła 79. rocznica pierwszej egzekucji przy Ścianie Straceń. Niemcy zastrzelili wówczas ponad 70 osób, niemal wyłącznie Polaków. Wśród nich było 27 osadzonych w bloku 11 oraz 44 więźniów wezwanych z obozu przez gestapo.
Tego dnia Niemcy prawdopodobnie zabili też 80 Polaków przywiezionych z aresztu śledczego w Mysłowicach.
Podczas istnienia obozu Niemcy zastrzelili przed Ścianą Straceń co najmniej kilka tysięcy osób. W zdecydowanej większości byli to Polacy. Egzekucje przeprowadzali w tym miejscu do końca 1943 r. W lutym następnego roku konstrukcja została rozebrana.
W Cieszynie w intencji niepodległej ojczyzny odprawione zostało w luterańskim kościele Jezusowym nabożeństwo ekumeniczne. Delegacja władz miasta złożyła kwiaty m.in. pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i przez pomnikiem ku czci Legionistów Śląskich poległych za Polskę.
Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego zawiązała się 19 października 1918 r. 11 dni później ogłosiła proklamację przynależności Ziemi Cieszyńskiej do państwa polskiego i przejęciu w jego imieniu władzy nad Księstwem Cieszyńskim. Na czele Rady stali ks. Józef Londzin, Jan Michejda oraz Tadeusz Reger.
Legion Śląski, na czele którego stanął Hieronim Przepiliński, kierownik szkoły wydziałowej w Cieszynie i komendant organizacji sokolskich na Śląsku Cieszyńskim, zasiliło ponad 400 ochotników – młodych górników i metalowców, rzemieślników, uczniów i nauczycieli, kupców, urzędników, a także chłopów i górali. Legioniści wymaszerowali z Cieszyna 21 września 1914 r. Dotarli do Mszany Dolnej, gdzie po kilku reorganizacjach zrąb oddziału włączony został do II Brygady Legionów Polskich.
Bielskie Centrum Kultury przygotowało na rocznicę odzyskania niepodległości, a także przypadającą w br. 100. rocznicę powrotu Bielska do Polski, film muzyczny „Droga do niepodległości”. Został on udostępniony w internecie m.in. na stronie Centrum oraz jego facebookowym profilu.
W filmie-koncercie pieśni patriotyczne, żołnierskie i utwory współczesne zaprezentowali artyści Towarzystwa: śpiewaczka Joanna Korpiela-Jatkowska, wiolonczelistka i narratorka filmu Urszula Mizia oraz pianista Janusz Kohut.
Film przywołuje wydarzenia sprzed 102 lat, ale także te późniejsze, które doprowadziły do powrotu Bielska w granice Rzeczypospolitej. Twórcy filmu przypomnieli, w jakich okolicznościach miasto przestało być częścią państwa polskiego. Przywileje miejskie i handlowe nadał Bielsku w 1312 r. książę Mieszko I Cieszyński. W 1327 r. jego potomek Kazimierz I złożył hołd lenny królowi czeskiemu Janowi Luksemburczykowi. W ten sposób na 593 lat Bielsko znalazło się poza granicami Polski. Rzeka Biała wyznaczała granice między królestwem polskim i czeskim, a od XVI w. – między cesarstwem austriackim i królestwem polskim.
28 lipca 1920 r. na mocy decyzji Rady Ambasadorów, czyli międzynarodowego organu wykonawczego traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową, Bielsko stało się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej.
(PAP/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.