Karta parkingowa dla niepełnosprawnych upoważnia do zajmowania miejsc im dedykowanych, które często znajdują się najbliżej wejść do budynków - do przychodni, urzędu, sklepu lub biblioteki. Są też rozmieszczone w komfortowych miejscach na osiedlowych parkingach po to, by umożliwić osobie niepełnosprawnej jak najłatwiejszy dostęp do samochodu. Tego komfortu jest pozbawiona jedna z mieszkanek Chrzanowa, która nie jest w stanie dotrzeć osobiście do urzędu, by przedłużyć ważność wydanej karty. Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności mieści się na pierwszym piętrze budynku Szpitala Powiatowego w Chrzanowie:

Było to trudne o tyle, że nie mogłam wtedy w ogóle wyjść z domu, zejść po schodach, dojść do samochodu. To już był wielki problem. Jak już podjechaliśmy w okolice szpitala pod główne wejście, nie było możliwości, żebym sama wysiadła z samochodu. Musiał mi pomóc syn. Trzymając się barierek, czekałam, aż mąż zaparkuje, tam gdzie było miejsce, i wróci, żeby pomóc mi wejść do szpitala

- opowiada kobieta.

Wiedząc, ile wysiłku kosztowała ją obecność w urzędzie, by złożyć wniosek o kartę, nie podjęła się kolejnej wizyty:

Zrezygnowałam. To było za trudne. Doszłam do wniosku, że wymagania są za duże, żeby to ponownie uzyskać, więc po prostu nie korzystam.

 

Ustawodawca przewidział zapis dotyczący złożenia wniosku o wydanie karty parkingowej, ze podpis jest obowiązkowy przy urzędniku  

- odpowiada Lidia Reiss, przewodnicząca Powiatowego Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Od tej reguły jest jeden wyjątek:

Jedyna możliwość złożenia wniosku za kogoś jest wtedy, gdy osoba jest ubezwłasnowolniona.

Jak podkreśla przewodnicząca, chrzanowscy urzędnicy i tak wychodzą mieszkańcom naprzeciw:

Zespół wychodzi naprzeciw. Możemy podpisać na oddziale czy możemy wyjść przed budynek, jeżeli osoba podjedzie. Zapraszamy do składania wniosków w dowolnym czasie, kiedy osoba jest w stanie ten wniosek złożyć.

Rodzina może jeszcze ubiegać się o przyznanie kuratora, który "załatwi" formalności w imieniu niepełnosprawnego. To jednak wydłuża biurokratyczną drogę do zdobycia karty parkingowej. Urzędnik nie może przyjść do domu niepełnosprawnego po podpis, jak jest np. w przypadku wydawania dowodów osobistych, ponieważ karta parkingowa nie jest dokumentem obowiązkowym.