- A
- A
- A
Zbiornik Świnna Poręba już bez wody. Co było na dnie?
Wody polskie remontują zbiornik Świnna Poreba. Mieszkańcy domagają się wysprzątania dna. Aby budowlańcy mogli rozpocząć prace, przy stabilizacji osuwisk, konieczne było wypuszczenie wody.30 lat budowy... i kolejne remonty
Dno zbiornika Świnna Poręba już niemal zupełnie suche. Wody Polskie rozpoczynają zabezpieczanie osuwisk w Ostałowiej i Świnnej Porębie. Uaktywniły się one po powodzi w 2010 roku. Jednak nie udało się ich ustabilizować na etapie budowy zbiornika. W efekcie kilkukrotnie otwierana inwestycja, znów musi być nieczynna. Budowlańcy wykonują żelbetonowe palisady, które mają zabezpieczyć skarpy.
- To już ostatni etap przygotowania zbiornika do wieloletniej eksploatacji. Mamy świadomość, że jest to nowy obiekt. Też chcielibyśmy, aby był skończony i oddany do użytku - mówi Radosław Radoń z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Radoń podkreśla, że nieustabilizowane osuwiska mogą być niebezpieczne. Jeśli skarpy oberwałyby się do zbiornika, poziom wody mógłby gwałtownie się podnieść i grozić podtopieniami.
Na dnie piach, martwy las i... śmieci
Puszki, butelki, reklamówki a nawet opony - to wszystko odsłoniła woda spuszczona ze zbiornika. Mieszkańcy domagają się wysprzątania dna. "Teraz tam jest tragedia. Zwłaszcza od strony Tarnawy. Woda naniosła śmieci, ale trzeba wysprzątać" – mówią mieszkańcy.
Na problem zwracają uwagę także włodarze okolicznych gmin. "W Skawcach widać stół i ławeczki. Nie zostało wyczyszczone wszystko, jak powinno być" – uważa wójt gminy Mucharz, Renata Galara.
Wody Polskie zadeklarowały, że śmieci z dna zbiornika zostaną usunięte przed ponownym jego zalaniem. Przy tej okazji mieszkańcy pytają także o niewykarczowane drzewa i krzewy. Po spuszczeniu wody widać, że na dnie pozostał spory las.
Radosław Radoń z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przyznaje, że śmieci najprawdopodobniej zostaną zebrane, ale dodatkowych prac Wody Polskie nie przewidują.
- Każdy zbiornik, na którym obniżymy o 10 metrów poziom wody, odsłania drzewa, jakieś pozostałości po budowlach. Pomijając śmieci, nie planujemy tutaj jakiegoś większego sprzątania. W lutym znów podniesiemy poziom piętrzenia i to wszystko zostanie przykryte – mówi Radoń.
Zgodnie z harmonogramem, o ile nie dojdzie do bardzo obfitych opadów i zagrożenia powodzią, prace powinny zakończyć się w lutym. Ponowne napełnianie zbiornika może trwać do przyszłorocznych wakacji.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Teresa Gut)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:07
Kraków podsumował akcję "Zima". Pierwsze miesiące 2025 roku były najbardziej kosztowne
-
18:24
Fałszywka o migrantach potajemnie przerzucanych do Krakowa. Autorką posłanka PiS
-
17:11
Za mało medyków w brygadach. Małopolscy terytorialsi prowadzą kursy, żeby zwiększyć liczbę przeszkolonych żołnierzy
-
17:04
Kontrowersje wokół planowanego Pawilonu Wisławy Szymborskiej. Burzliwa dyskusja radnych
-
16:33
"Trzy lata, by się ogarnąć" – jak Europa buduje własne bezpieczeństwo
-
16:04
Kierowca, który śmiertelnie potrącił dziecko koło Limanowej, był pijany
-
15:54
Nowoczesne kosiarki spalinowe – ciche, ekonomiczne, skuteczne
-
15:39
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
15:20
Są dodatkowe pieniądze na szczepienia przeciwko meningokokom dla dzieci w Krakowie
-
15:04
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
14:50
„Śledź” – radiowy kryminał, który pokochali słuchacze
-
14:37
Ulga badawczo - rozwojowa dla przedsiębiorców
-
14:36
Prawie 2 tys. wolnych miejsc po pierwszym etapie naboru do krakowskich przedszkoli
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze