Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zamek w Spytkowicach został przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie

  • Mateusz Bożek
  • date_range Poniedziałek, 2023.10.09 13:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.10.09 17:36 )
Na Zamku w Spytkowicach będą przechowywane i prezentowane zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie. W poniedziałek podpisano akt notarialny na przekazanie zamku na cele muzeum.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

"Zamek za chwilkę stanie się miejscem, gdzie Muzeum Narodowe w Krakowie będzie pokazywać część swoich zbiorów, a przede wszystkim będzie mieć swoje magazyny, które są dla nas bezcennym nabytkiem. Magazyny dzieł sztuki, zwłaszcza te, które są w tak spektakularnym miejscu i tak dobrym pod względem konserwatorskim, to jest wielki skarb" – powiedział w poniedziałek na zamku dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

W poniedziałek w Spytkowicach dyrektor muzeum I wicestarosta wadowicki Beata Smolec podpisali akt notarialny na przekazanie zamku w Spytkowicach na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie w celach magazynowych i wystawienniczych. Wcześniej na zamku mieściło się Archiwum Narodowe w Krakowie.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Zamek trafia do Muzeum Narodowego za symboliczną złotówkę rocznie.

Gdy archiwum państwowe wyprowadzało się z tego niezwykłego i historycznego obiektu, wspólnie szukaliśmy nowej funkcji, która połączy potencjał tego obiektu, ale da także możliwość rozwoju lokalnej społeczności i tak się w rzeczywistości stanie

- mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W zamku znajdą się magazyny Muzeum Narodowego. Dyrektor muzeum Andrzej Szczerski podkreśla, że takich przestrzeni, w którym można przechowywać dzieła sztuki, zawsze brakuje.

Przygotowujemy się do wielkich inwestycji zarówno do przebudowy Muzeum Czartoryskich, hotelu Cracovia i także gmachu głównego, a więc te wszystkie budynki będą musiały być opróżnione ze zbiorów i znaczna część tej kolekcji przyjedzie tutaj do Spytkowic.

Ale magazyny będą też miejscem ekspozycji dzieł sztuki — zaznacza dyrektor Szczerski.

Nie ma sensu tak pięknego budynku zamykać wyłącznie na cele magazynowe stąd pomysł, aby znaczna jego część była udostępniona jako galeria wystaw zmiennych. To oczywiście będą przede wszystkim magazyny, ale właśnie otwarte na kontakt z publicznością. Mamy wokół piękny park, który będzie wykorzystywany przez miejscową społeczność i turystów.

Zamek przez około 30 lat należał do Archiwum Narodowego w Krakowie. Był początkowo w bardzo złym stanie, ale dzięki staraniom archiwum zamek został odrestaurowany.

Spytkowice były dla nas bardzo ważnym magazynem pomocniczym, w którym przechowywane były cenne akta Krakowa. Odwiedzający czytelnię znają Spytkowice. Dobrze się tutaj pracowało, to jest taka specyfika starych i chłodnych budynków, gdzie akta czują się naprawdę dobrze.

- mówił dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie Wojciech Krawczuk.

Zamek w Spytkowicach w średniowieczu był ważnym grodem obronnym, a potem siedzibą rodów magnackich — podkreśla wójt Spytkowic, Mariusz Krystian.

To jest ponad 800-letnia historia bardzo ważnego miejsca i to nie tylko w kontekście pierwszych Piastów, dynastii Jagiellonów, ale później I Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przypomniał podczas konferencji prasowej w Spytkowicach, że po wybudowaniu nowego budynku Muzeum Narodowego w Krakowie zamek znalazł się w rękach Skarbu Państwa.

"Poszukiwaliśmy takiego przeznaczenia, które będzie angażowało społeczność lokalną, która będzie to miejsce, tworzyła, ale też nowego podmiotu, który zapewni dobre funkcjonowanie, wykorzystanie tego ogromnego potencjału – tak że [zamek] będzie mógł służyć gminie Spytkowice i państwu polskiemu" – mówił wojewoda małopolski. Jak dodał, odpłatność za użytkowanie tego obiektu będzie symboliczna i wyniesie 1 zł.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Mateusz Bożek

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię